Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Avioni i cili do të çojë turistët në hapësirë

30/03/2021 - 15:57

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Kompania amerikane Virgin Galactic zbuloi anijen më të fundit në flotën e saj, VSS Imagine, e cila do të vendoset në dispozicionin e njerëzve për udhëtimet në hapësirë.

VSS Imagine i jep kompanisë së turizmit hapësinor një anije të dytë kozmike për të filluar testimin, pasi Virgin Galactic vazhdon të kryejë punën e saj përmes testimeve.

“Që ne të bëjmë biznesin që të fillojë të shkallëzohet në vendet ku po apsirojmë na duhen disa gjëra, dhe një prej tyre është se kemi nevojë për më shumë anije. Pasi këto që kemi të mirëmbahen dhe të kemi kohë që të dërgojmë anije të tjera”, tha CEO i Virgin Galactic Michael Colglazier.

VSS Imagine është anija e tretë kozmike që kompania ka ndërtuar deri më tani, me VSS Enterprise që është shkatërruar në një aksident në vitin 2014 dhe VSS Unity e cila deri më tani ka kryer dy fluturime hapësinore. Udhëtimi i fundit ka qenë në shkurt të vitit 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du

Përfshirja e Bill Gates me një eksperiment gjeo-inxhinierik që synon ngadalësimin e prishjes së klimës ka nxitur pretendime virale të nga