Ballkan: Si do eliminohen tarifat super të larta roaming

15/09/2014 - 23:09

15 Shtator 2014 - Agjencitë rregullatore në Ballkan më në fund kanë rënë dakord të eliminojnë tarifat e telefonisë roaming, të cilat janë shumë më të larta se ato në Europën Perëndimore

Mali i Zi, Serbia, Shqipëria, Maqedonia dhe Turqia kanë rënë dakord të nënshkruajnë një marrëveshje për të eliminuar tarifat super të larta roaming në rajon më 29 shtator, ka konfirmuar Agjencia e Malit të Zi për komunikime elektronike.

Ministrat e Telekomunikacionit të vendeve të Ballkanit do të nënshkruajnë marrëveshjen në qytetin malazez bregdetar të Budvës gjatë Infofest, e cila i dedikohet avancimeve në botën e informatikës, organizuar nga Ministria malazeze e Telekomunikacionit.

Anëtarët e agjencive rregullatore të rajonit do të takohen në Maqedoni për të diskutuar modalitetet e procesit për të krijuar një zonë “roaming pa pagesë” në Ballkan.

Rregullatorët rajonalë të telekomunikacionit besojnë se ata mund të krijojnë një zonë ballkanike roaming pa pagesë më 1 janar të vitit 2015. Kosova dhe Bosnja e Hercegovina do të jenë pjesë e zonës.

Sipas planit, detyrimet roaming do të eliminohen për të gjitha llojet e shërbimeve celulare – zë, mesazhe dhe internet.

“Roaming-u pa pagesë nuk do të fillojë deri në fillim të vitit të ardhshëm, për shkak se disa nënshkrues duhet të përshtatin ligjet e tyre për një marrëveshje të tillë. Atëherë ne mund të vendosim reciprocitet mes vendeve për të fikur roaming dhe për të zbatuar direktivat e BE-së”, – citon e përditshmja malazeze Vijesti Zoran Sekulovic, kreun e Agjencisë së Malit të Zi për komunikime elektronike.

Kostoja e roaming-ut në Ballkan është deri në gjashtë herë më e lartë se kostoja në Europën Perëndimore, tregojnë studimet e fundit.

Nën presion nga Komisioni Europian, operatorë të telefonisë celulare në BE është dashur të bashkohen dhe të reduktojnë çmimet e telefonatave roaming.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Whatsapp është padyshim aplikacioni më popullor i mesazheve, me 1.5 miliardë përdorues aktiv të përditshëm.

TikTok njoftoi se do të ndalojë së ofruari aplikacionin në Hong Kong pasi rajoni miratoi një ligj të sigurisë kombëtare që i jep fuqi të

Kompanitë si Coca-Cola, Adidas, Ford dhe Lego po bojkotojnë Facebookun këtë muaj, duke tërhequr reklama nga rrjeti social në Shtetet e Ba

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije