Bëni kujdes me WhatsApp!

19/11/2019 - 17:30

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet private të përdoruesve.

Nëse gabimi nuk zgjidhet, atëherë hakerat mund t’ju dërgojnë përdoruesve një video me virus. Në momentin që kjo video shkarkohet automatikisht apo hapet gabimisht, ajo e infekton llogarinë dhe lejon që hakeri të vjedhë informacionet e përdoruesit.

Por WhatsApp muajin e kaluar, u shpreh se nuk ka asnjë mundësi që hakerat të shfrytëzojnë problemin e aplikacionit, për të vjedhur të dhënat.

Facebook, i cili zotëron WhatsApp, ka kërkuar nga ana e përdoruesve që për të rritur sigurinë e tyre, të çaktivizojnë shkarkimet automatike të skedarëve, fotove ose videove.

Kjo nuk është hera e parë që aplikacioni i mesazheve përballet me rrezikun e vjedhjes së të dhënave personale të përdoruesve të saj./

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E veçanta me këtë markë telefoni të prodhuesit Transsion që ka pushtuar Afrikën, është se kompania vjen nga Kina, por nuk ka shitur asnjë

Ekspertët për sigurinë e automjeteve kanë listuar 10 makinat më të sigurta për vitin 2019, të cilat kanë kaluar me sukses provën e siguri

Kina ka publikuar pamjet e para trepërmasore bazuar në të dhënat nga sateliti i vrojtimit të Tokës "Gaofen-7", i lëshuar së fundmi.

Përmes një vendimi, qeveria shqiptare ka miratuar në parim memorandumin e bashkëpunimit me SHBA-në, sa i takon sigurisë së rrjetit 4G dhe

WhatsApp ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë më në smartphone-t e vjetër.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, dhanë dorëheqje nga rolet e tyre në kompaninë simotër të gjigantit të teknologjisë.

Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë.

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqj

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje