Bëni kujdes nëse ju vjen ky kod në WhatsApp

20/05/2021 - 10:34

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të tregojnë kujdes pasi një mashtrim shqetësues është raportuar pasi iu mbyllën llogaritë e tyre.

Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një mik i cili thotë: "Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror gabimisht, a mund të ma kaloni ju lutem? Është urgjente!"

Sipas raporteve ky kod u jep kriminelëve akses në llogarinë tuaj. Nëse e dorëzoni këtë, do të thotë që dikush tjetër mund të ketë qasje në mesazhet tuaja duke ju penguar të përdorni WhatsApp.

"Tre anëtarët e familjes sime kanë humbur aksesin në WhatsApp e tyre këtë mëngjes. Hakerat dërgojnë një mesazh me tekst nga WA me një kod verifikimi, pastaj një tekst WhatsApp nga dikush që njihni duke thënë se ata kanë shumë nevojë për kodin. Mos e dërgoni kodin", shkroi një përdorues i WhatsApp në Twitter.

Njerëzit të cilët janë mashtruar përfshijnë prezantuesin e Radio 2, Jeremy Vine, i cili tha se kriminelët kishin qenë në gjendje të përdorin listën e tij të kontaktit për të synuar më shumë njerëz.

"Përdoruesit e WhatsApp duhet të jenë në vëzhgim të një mashtrimi të ri shqetësues që po lejon kriminelët kibernetikë të hakojnë në llogaritë e WhatsApp të njerëzve. Kushdo që merr një mesazh të kaltër me një kod PIN duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm sepse kështu fillon sulmi. Gjithmonë vëzhgoni për çdo mesazh me tekst që përmban një kod OTP dhe mos i kaloni ato kode askujt, pa marrë parasysh sa origjinale tingëllojnë.", tha për Express Ray Walsh, ekspert i Digital Privatësisë në ProPrivacy. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona d

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.

Pas dy vjet testimi, Facebook po paraqet një mundësi të re, fshehjen e pëlqimeve.

Amazon është në bisedime për të blerë studion e filmave MGM me një vlerë prej 9 miliardë dollarësh.

Nëse jeni kuriozë për të ditur se çfarë të dhënash ka grumbulluar celulari për ju, është e mundur të shkarkoni një raport.

Telefonat inteligjentë të ardhshëm të Google do të shfaqen me një imazh krejtësisht të ri.

Elon Musk nuk pranon më Bitcoin si formë pagese ndërkohë kriptovaluta bie 17%, duke rënë nga 51 000 në një minimum prej 46 045 euro.

Pavarësisht sa pajisje Android kompania HMD nxjerr, rikthimi i Nokias së saj klasik gjeneron gjithnjë entuziazëm.