Bien blerjet për pajisjet teknologjike

24/01/2016 - 18:05

Për herë të parë në pesë vjet shpenzimet për pajisje teknologjike kanë rënë në nivel global, si për kompjuter, tabletë, celular etj.

Pas triumfit të një viti më parë, kompjuterët parashikohet të marrin veten jo para 2017-tës. Të paktën kështu bën të ditur shoqëria e kërkimit Gartner.

Sipas vlerësimeve për 2016 dërgesat globale për pajisjet do të rriten me 1.9% në bazë vjetore, por për herë të parë shpenzimet e konsumatorëve do të jenë me minus, (-0.5%).

Kjo shifër vjen për faktin se kolosët si Google, Facebook apo Apple po fokusohen gjithnjë e më shumë në vendet në zhvillim. Në këto tregje pjesën më të madhe e plotësojnë smartphone tënivelit mesatar përballë modeleve të famshëm dhe më të shtrenjtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q