Bota në vitin 2100

09/12/2014 - 20:32

9 dhjetor 2014 -  Me një popullsi mbi 7 miliardë njerëz dhe me një rritje për sekondë, Organizata e Kombeve të Bashkuara ka parashikuar që në vitin 2100 popullsia do të jetë rrethe 10 miliardë.

Por çfarë parashikohet të ndodhë tjetër? A do të jetë shkatërruar bota deri në 2100 apo ajo do të vazhdojë të ekzistojë? Deri sa kemi vetëm një planet të banueshëm deri tani le të shpresojmë për të ardhmen.

80% e botës do të jetojë në qytet

Bota do të ketë shumë qytete të rinj dhe mega-qytete me popullsi mbi 20 milionë banorë. Kandidatët për mega-qytete janë Pekinit, Delhi, Xhakarta, Meksiko Siti, Mumbai, Sao Paulo dhe Shangai.

Bota do të ketë më pak gjuhë

Aktualisht janë 7 mijë gjuhë që fliten por numri i gjuhëve të përdorura do të ulet ndërsa anglishtja do të përdoret edhe më gjerësisht në botë.

22.3% e njerëzve do jenë të paktën 65 vjeç

Kjo do të jetë një rritje e madhe krahasuar me 7.6% që ishte në vitin 2010. Ndërsa pritshmëria e jetëgjatësisë do të jetë 81 vjeç ndërsa aktualisht ajo është 68.

Përdorimi i hidrokarbureve

Burimet e naftës, gazit natyral dhe qymyrit do të ulet thuajse në zero, pasi pritet që ato dhe të shterojnë. Energjia ujore dhe ajo e rinovueshme pritet të zëvendësojnë këtë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë