Do tërhiqen 1 milion makina "Toyota", probleme me airbag-ët

03/11/2018 - 14:34

Kompania japoneze e automjeteve, "Toyota", do të tërheqë nga tregu 1 milion makina në të gjithë botën për shkak të problemeve me airbag-ët. Sipas kompanisë, airbag-ët mund të hapen vet pa pasur shkak ose nuk funksionojnë gjatë një përplasjeje.

Bëhet fjalë për automjete të ndërtuara nga korriku i vitit 2002 deri në qershor të vitit 2015. Këto makina që kanë probleme me airbag-ët janë të modeleve të ndryshme. Sipas Toyota-s, një qark i shkurtër elektrik mund të shkaktojë dëmtime duke çaktivizuar airbag.

Pronarët e automjeteve do të njoftohen në dhjetor, kurse pikave të autorizuara të shitjeve do t’u dërgohen pjesët zëvendësuese të airbag-ëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Instagram nisi testimet në Shtetet e Bashkuara për një funksion ku përdoruesit mund të blejnë produkte direkt nga rrjeti social.

Apple ka surprizuar sërish pasi së shpejti do të ketë një tjetër shumëllojshmëri emoji-sh në çdo celular iPhone me përditësimin e ri “iOS

Të heqësh dorë nga rrjeti social Facebook, edhe ta mendosh duket e vështirë, aq më tepër ta zbatosh.

Supozohej të bënin të kundërtën, por mediat sociale si “Twitter”, “Facebook” apo “Pinterest”, po bëjnë që gjithnjë e më shumë njerëzit të

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka dënuar Francën dhe Greqinë për trajtimin e tyre ndaj migrantëve, në dy raste të veçanta.

MWC 2019 është në zhvillim e sipër në Barcelonë dhe shumë prodhues kanë përdorur konferencën për të paraqitur teknologjinë e tyre të fund

Facebook vijon të mbetet rrjeti social më i përdorur në Shqipëri.

Gjatë vitit 2019, aplikacioni mjaft popullor i komunikimit, WhatsApp, do të pajiset me disa funksione të mrekullueshme.

Nëse ju bën të mos ndiheni rehat, ju mund të ndaloni aplikacionin Facebook të gjurmojë vendndodhjes tuaj plotësisht ose ta lejoni vetëm k

Kompania Microsoft ka njoftuar të mërkurën se do të ofrojë shërbimet e saj për siguri kibernetike, AccountGuard, në 12 tregje të reja në