Edhe Facebook fillon me ofrimin e thirrjeve falas

04/04/2014 - 23:06

4 prill 2014 - Pas blerjes së WhatsApp për 19 miliardë dollarë, shumë njerëz të industrisë kanë pyetur se çka do të ndodhë me aplikacionin e Facebook për dërgimin e mesazheve, përkatësisht Facebook Messenger.

Dhe tani Facebook i ka zbuluar planet e saj për aplikacionin e saj të komunikimit, pasi që e ka përditësuar aplikacionin e saj Messenger, duke u mundësuar përdoruesve të saj të bëjnë thirrje falas tek miqtë e tyre në rrjetin social.

Funksioni i ri është i ngjashëm me thirrjet me zë që ofrohen nga aplikacionet tjera si Viber dhe WeChat. Përdoruesit e rrjetit social tani mund të bëjnë thirrje falas, përderisa kanë lidhje të internetit WiFi.

Në përditësimin e ri, tek mesazhet brenda Messenger tani do të shfaqet edhe një ikonë e telefonit, afër emrit të kontaktit në Facebook. Për tu realizuar thirrja, të dy kontaktet e Messenger duhet të jenë të lidhur me internet.

Versioni më i ri i Facebook Messenger është në dispozicion për shkarkim nga përdoruesit e sistemit operativ iOS dhe atij Android. Platformat tjera mobile pritet që gjithashtu ta kenë këtë risi së shpejti. 
 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3

Prej 1 nëntorit, Facebook ka nisur përdorimin e monedhës së saj virtuale, Libra.

Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPads më të vjetër se nëse nuk i bëjnë update pajisjeve të tyre në programin më të fundit iOS