Elon Musk çon në hapësirë 60 satelitët e parë për internet të shpejtë

24/05/2019 - 18:36

Kompania “Space X” e Elon Musk ka nisur drejt hapësirës sistemin e tij “broadband” të hapësirës. Një raketë “Falcon-9” është lëshuar nga Cape Canaveral i Floridës, pasditen e së enjtes, në të cilën ndodheshin 60 satelitë, të afta t’u sigurojnë përdoruesve në botë lidhje të shpejtësisë së lartë në internet.

Firma e sipërmarrësit miliarder, Elon Musk, synon të hedhë në hapësirë afro 12.000 anije kozmike për rrjetin e tij “Starlink”. “Space X” është një prej grupeve tregtare që kanë leje për të hedhur në hapësirë një “megakonstelacion” interneti.

Mes të tjerave është edhe “start up”-i “OneWeb” me seli në Britaninë e Madhe, që nisi fluturimet në hapësirë në muajin shkurt, me 6 anije kozmike operacionale. Rrjeti gjigant i shitjeve me pakicë “online”, “Amazon” ka gjithashtu ambicie në këtë fushë. “Amazon” e Jeff Besos po punon për një projekt prej 3.200 satelitësh, i njohur si “Projekti Kuiper”.

Të gjitha idetë parashikojnë dërgimin e anijeve kozmike në orbitën e ulët të Tokës, në më pak se 2.000 km mbi planetin, gjë që do të ulë vonesat dhe reagimin në kohë të lidhjeve në internet.

Raketa “Falcon” u nis për fluturim nga kompleksi 40 i lëshimeve hapësinore “SLC-40” në bazën e Forcave Ajrore në Cape Canaveral, në orën 22:30 me atë lokale, apo 4.30 të mëngjesit të së premtes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E veçanta me këtë markë telefoni të prodhuesit Transsion që ka pushtuar Afrikën, është se kompania vjen nga Kina, por nuk ka shitur asnjë

Ekspertët për sigurinë e automjeteve kanë listuar 10 makinat më të sigurta për vitin 2019, të cilat kanë kaluar me sukses provën e siguri

Kina ka publikuar pamjet e para trepërmasore bazuar në të dhënat nga sateliti i vrojtimit të Tokës "Gaofen-7", i lëshuar së fundmi.

Përmes një vendimi, qeveria shqiptare ka miratuar në parim memorandumin e bashkëpunimit me SHBA-në, sa i takon sigurisë së rrjetit 4G dhe

WhatsApp ka njoftuar se ky aplikacion nuk do të funksionojë më në smartphone-t e vjetër.

Themeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, dhanë dorëheqje nga rolet e tyre në kompaninë simotër të gjigantit të teknologjisë.

Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë.

Një studim i kryer nga kërkuesit në universitetin e Pensilvanisë, pretendon se është i pari që gjen një lidhje rastësore direkte mes heqj

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet