"Facebook" feston sot 15-vjetorin

04/02/2019 - 12:55

Pesëmbëdhjet vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social "Facebook", duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në botë dhe se do ta kthente Zuckerberg-n në një multi miliarder.

19-vjeçari i Harvardit, Mark Zuckerberg hapi një faqe interneti të quajtur ‘"TheFacebook", e cila shërbeu si një direktori online për studentët e tjerë. "Kur e lançuam shpresonim të kishim 400- 500 persona që përdornin Facebook" , ka thënë Mark në atë kohë.

15 vjet që nga fillimi i tij, ky numër është rritur në 2.32 miliardë, gati një e treta e popullsisë së botës. "Facebook" është tashmë një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në planet.

Në këto 15 vjet, "Facebook" ka revolucionarizuar mënyrën se si konsumatorët jo vetëm të krijojnë dhe ndajnë të dhënat, por edhe se si të bëjnë biznes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet amerikane kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë Dollarësh për "Facebook" për shkeljen e privatësisë së të dhënave të

Është një nga aplikacionet më të njohura të mediave sociale në botë, por duket se Instagram ra këtë pasdite.

Kompania Twitter tha se do të identifikojë dhe vlerësojë postimet të cilat thyejnë rregullat, edhe nëse ato bëhen nga burime të rëndësish

Kompania e mediave sociale Facebook ka zbuluar planet për të lëshuar në qarkullim, vitin e ardhshëm, një monedhë të re digjitale, të quaj

Përdoruesit e Instagramit janë të zemëruar pasi aplikacioni ra për herë të dytë në dy ditë.

E dinim që "Facebook" herët a vonë do të prezantonte reklama në aplikacionin "WhatsApp", por tani kemi konfirmimin.

Kompania “Space X” e Elon Musk ka nisur drejt hapësirës sistemin e tij “broadband” të hapësirës.

Xperia 1, smartphoni i kompanisë Sony, do të dalë në shitje në SHBA për 949 $ më 12 korrik.