"Facebook" feston sot 15-vjetorin

04/02/2019 - 12:55

Pesëmbëdhjet vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social "Facebook", duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në botë dhe se do ta kthente Zuckerberg-n në një multi miliarder.

19-vjeçari i Harvardit, Mark Zuckerberg hapi një faqe interneti të quajtur ‘"TheFacebook", e cila shërbeu si një direktori online për studentët e tjerë. "Kur e lançuam shpresonim të kishim 400- 500 persona që përdornin Facebook" , ka thënë Mark në atë kohë.

15 vjet që nga fillimi i tij, ky numër është rritur në 2.32 miliardë, gati një e treta e popullsisë së botës. "Facebook" është tashmë një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në planet.

Në këto 15 vjet, "Facebook" ka revolucionarizuar mënyrën se si konsumatorët jo vetëm të krijojnë dhe ndajnë të dhënat, por edhe se si të bëjnë biznes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit?

Shumë të njohur kritikuan rrjetin social Instagram, pasi humbën miliona ndjekës nga llogaritë e tyre.

Rrjeti social Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve.

Pavarësisht gjithë skandaleve që kaloi vitin e kaluar, ja ku jemi sot ende në Facebook ku miliona njerëz shpenzojnë të paktën një orë në

“Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e

Kompania gjigande “Apple” ka lënë të kuptohet se shumë shpejt “iPhone”-t do të bëhen më të përballueshëm në çmim.

Opsioni i "WhatsApp" për të fshirë mesazhet u vendos në vitin 2017.

Facebook pritet të forcojë rregullat dhe masat mbrojtëse në lidhje me reklamat politike, “për të parandaluar ndërhyrjen e huaj” në zgjedh

Facebook planifikon të shkrijë WhatsApp, Instagram dhe Messenger, ka njoftuar gjigandi i teknologjisë.