Facebook hedh në treg monedhën virtuale "Libra"

02/11/2019 - 20:33

Prej 1 nëntorit, Facebook ka nisur përdorimin e monedhës së saj virtuale, Libra. Kjo monedhë do të përdoret në të gjitha shit-blerjet që kryhen përmes rrjetit social më të madh të globit, duke zëvendësuar kështu Dollarin, Euron, Paundin.

Libra përdor të njëjtin parim gjenerues si monedhat e tjera virtuale që qarkullojnë deri tani në internet si Bitcoin apo Ethereum. Ajo mund të blihet përmes aplikacionit në internet Calibra, që shërben si portofol virtual.

Monedha mund të blihet online edhe në Shqipëri. Një monedhë Libra ka aktualisht një vlerë prej rreth 0.3 Lekësh. Por vlera e saj pritet të rritet me rritjen e kërkesës për të, siç citohet të ketë thënë themeluesi i kompanisë Tesla, Elon Musk. Sipas tij, e njëjta gjë ndodhi edhe me Bitcoinin, që doli në treg në vitin 2009 dhe që kishte afërsisht të njëjtën vlerë që ka sot Libra. Por 1 Bitcoin sot këmbehet me mbi 9 mijë Dollarë.

Megjithatë monedhat virtuale janë të rrezikshme dhe të paparashikueshme për shkak të luhatjeve të theksuara në vlerë. Ato nuk emetohen nga bankat dhe nuk i nënshtrohen rregullave të sigurisë monetare. Ndaj vlera e saj mund të bjerë me mijëra Dollarë brenda sekondash. Këtë shqetësim e ngriti në Twitter edhe Presidenti amerikan Donald Trump, i cili bëri thirrje të mos u bësohet monedhave virtuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3

Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPads më të vjetër se nëse nuk i bëjnë update pajisjeve të tyre në programin më të fundit iOS

Facebook njoftoi për shpërbërjen e një operacioni keqinformimi me qendër në Rusi drejt shumë vendeve afrikane, midis të cilave Bregu i Fi