Facebook më i sigurt për të dhënat personale, pas rregullave të BE-së

Postuar: 29/01/2018 - 15:43

Duke filluar nga muaji maj, rrjeti social Facebook do të ofrojë një platformë më të sigurt për mbrojtjen e të dhënave personale.

Kjo, nxitur nga një rregullore e fundit e Bashkimit Europian, sipas së cilës kompanitë që menaxhojnë rrjetet sociale, duhet të hartojnë mekanizma që forcojnë parametrat e ruajtjes së privatsisë.

Zyrtarë të Facebook kanë njoftuar ngritjen e një qëndre të re kontrolli si dhe dyfishimin e punonjësve që janë të angazhuar për cështjet e sigurisë 'online', me qëllim që t’u japë përdoruesve më shumë kontroll mbi materialet që shpërndajnë ose ruajnë përmes platfomës.

Nisur nga kjo nismë, Shefja e Zyrës Operative në Facebook, Sheryl Sandberg konfirmoi se do të ngrihet një qendër e re për të luftuar abuzimet me të dhënat në rrjetet sociale dhe ndërsa numri i punonjësve të sigurisë do të dyfishohet, për të mbërritur në afro 20 mijë në fund të vitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.

   Vlerësimi në treg i “Amazon”, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet, kaloi nivelin e një trilionë dollarëve, ndërkohë që vlera e k