Facebook me pamje të re, versioni i ri për kompjuter do të ketë edhe dark mode

13/01/2020 - 10:35

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin. Rrjeti social po shpërndan për një numër të kufizuar përdoruesish pamjen e re të tij në desktop, që do të jetë e disponueshmë për të gjithë brenda pranverës.

Lajmin e ka konfirmuar platforma Cnet. Risia ishte njoftuar që në prillin e shkuar gjatë konferencës së Facebook. Pamja e re, e ngjashme me atë të app Facebook për pajisjet mobile, i jep versionit social të kompjuterit një pamje më të pastër dhe të organizuar. Ndër të tjera ofron një modalitet të errët, që lejon të vendoset një sfond i zi për të lodhur më pak sytë dhe për të kursyer baterinë.

Dark mode është përqafuar nga sistemet operativë për kompjuter dhe smartphone edhe nga app të shumta mes të cilave Messenger dhe Instagram dhe Twitter dhe youtube.

Përqindja e vogël e përdoruesve që e kanë marrë pamjen e re, duke u lidhur me Facebook nga kompjuteri do të kenë mundësi të shohin të shfaqet një mesazh me ftesë për të testuar versionin e ri të Facebook, duke vendosur versionin web të rrjetit social me sfonde të bardhë, ngjyra të shndritshme ose me sfond të errët. Platforma do të japë mundësi, të paktën për momentin, të kthehet mbrapa në versionin e vjetër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe