Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Facebook mohon të ushqejë polarizimin, u jep kontroll përdoruesëve

01/04/2021 - 07:59

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se kush mund të komentojë në postet e tyre publik.

Gjigandi i mediave sociale do të ofrojë gjithashtu një Bar Filter Feed që do të lejojë përdoruesit të kalojnë midis renditjes algoritmike të postit të tyre ose të tregojnë përmbajtjen sipas rendit.

Ndryshimet vijnë ndërsa rrjeti më i madh social në botë ka qenë nën kritika për amplifikimin e gjuhës së urrejtjes dhe dezinformimit global në të gjithë platformat e tij.

“Përdoruesit mund të menaxhojnë komentet për çdo postim publik duke zgjedhur opsione të tilla si kushdo që mund të shikojë postimin mund të komentojë ose vetëm njerëzit dhe faqet që ata etiketojnë,” shkruan Facebook në një postim në blog.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du

Përfshirja e Bill Gates me një eksperiment gjeo-inxhinierik që synon ngadalësimin e prishjes së klimës ka nxitur pretendime virale të nga