Facebook na njofton nëse miqtë tanë janë pranë nesh

18/04/2014 - 19:10

SHBA, 18 prill 2014 – Facebook ka prezantuar funksionin e ri “Nearby Friends” që na lejon të identifikojmë miqtë tanë që ndodhen pranë vendit ku jemi dhe ne.

“Nëse aktizoni ‘Nearby Friends’ ju do të merrnin herë pas here njoftime që do t’ju bëjnë të ditur kush nga shokët tuaj është pranë, kush po del nga shtëpia etj., në mënyrë që ju të viheni në kontakt me ta dhe t’i takoni”,- shpjegon Andrea Vaccari, menaxheri i produktit në Facebook.

Funksioni i ri duket të aktivizohet nga vetë ju dhe ju ofron informacion për ata shokë tuaj që e kanë aktivizuar shërbimin “Nearby Friends”.

Në këtë mënyrë rrjeti social tenton t’ju ndihmojë që të viheni në kontakt me shokët tuaj edhe në realitet e jo vetëm në botën virtuale.

Ai do të jetë i disponueshëm në SHBA në javët e ardhshme dhe mund të përdoret nga përdoruesit e telefonave Android dhe Iphone.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/ 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.