Facebook paralajmëron se do të bllokojë postimin e lajmeve në Australi

01/09/2020 - 10:12

Rrjeti më i madh social Facebook, ka paralajmëruar se do të bllokojë shpërndarjen e lajmeve në platformën e saj në Australi. Paralajmërimi vjen pas një projektligji që po diskutohet nga autoritetet australiane, që e detyron Facebook të paguajë për artikujt e lajmeve që shpërndahen në rrjetin social.

Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve kërkon që gjigandët e teknologjisë si Google dhe Facebook të paguajnë për postimet që shpërndahen. Facebook thotë se nëse ky draft bëhet ligj, atëherë australianët nuk do të lejohen të postojnë lajme në Facebook dhe në rrjetin tjetër social Instagram, që është në varësi të tyre.

Por Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve deklaron se këto rregulla që kërkon të aplikojë, bëhen për të vendosur balancë, për shkak të humbjes së të ardhurave nga reklamat. Duke ju përgjigjur Facebook, ky ent rregullator thotë se rrjeti social është keqkuptuar.

“Kodi synon që të vendosë drejtësi dhe transparencë në marrëdhëniet e Facebook dhe Google me kompanitë mediatike australiane”, deklaron Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorëve.

Ndërsa disa ekspertë argumentojnë se firmat teknologjike, si Facebook apo Google, duhet të paguajnë kompanitë mediatike për lajmet me përmbajtje cilësore që ripostojnë në platformat e tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrjeti social Facebook deklaroi se ka eliminuar disa llogari të rreme të lidhura me shërbimin sekret rus, që akuzohet për ndërhyrje në zg

Sistemi i ri operativ për iPhone, IOS 14, ka shumë risi të dobishme për përdoruesit.

Nën emërtimin ‘Time Flies”, Apple pritet që sot të prezantojë 4 modelet e reja të iPhone, të cilat janë: iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone

Kushedi sa grupe i kemi në WhatsApp, në të cilat njëherë e një kohë ishim mjaft aktivë por vjen një moment që vëmendja zbehet dhe ndihesh

Rrjeti më i madh social, Facebook ka ndërmarrë një tjetër veprim në përpjekje për të parandaluar keqinformimin dhe informacionet e rreme

Kushton rreth 280 mijë euro dhe po konsiderohet si makina më e thjeshtë luksoze në botë.

Kompania teknologjike LG ka shpikur një maskë të avancuar të pastrimit të ajrit që mund të nxjerrë jashtë përdorimit maskat e fytyrës.

Miliarderi Elon Musk ka në plan që të revolucionojë teknologjinë edhe në aspektin shëndetësor.

Apple është kompania e parë amerikane që kap vlerën prej 2 trilionë dollarësh.