Facebook planifikon ndryshimet e mëdha: Ja kush do të preket

Postuar: 12/01/2018 - 10:39

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, planifikon disa ndryshime shumë të rëndësishme. Sipas themeluesit Mark Zuckerberg, Facebook do të shpërndajë gjithmonë e më pak postime nga bizneset, mediat apo markat e ndryshme.

Në vend të kësaj, rrjeti social do shpërndajë më shumë postime të familjarëve dhe miqve. Shumë organizata e kompani që kanë faqet e tyre në FB do të njohin një ulje të ndjeshme të popullaritetit të tyre, bëri të ditur rrjeti social.

Ndryshimet do zbatohen në javët në vazhdim.

“Ne kemi marrë reagime nga komuniteti ynë për përmbajtjen- postimet nga biznesi, markat dhe media po mbushin momentet personale, që na bëjnë të lidhemi më shumë me njëri-tjetrin”, tha Zuckerberg.

Nëse përmbajtja publike do promovohet, ajo duhet të shihet që të inkurajojë diskutimet në komunitet. Zuckerberg e pranon se njerëzit do kalojnë më pak kohë në FB, por ajo do jetë kohë e çmuar.

Duket se ky ndryshim është nxitur edhe nga fakti se në këtë rrjet social kanë qarkulluar shumë lajme false. BBC shkruan se FB ka qenë në mes të zjarreve për këtë çështje. Po ashtu FB është kritikuar se ndikon negativisht në mirëqenien e njerëzve.

Dave Lee i BBC thotë se duket se FB po kthehet në origjinë, duke u përqendruar më shumë tek miqtë dhe familja, sesa tek artikujt që shpërndahen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Platforma e dërgimit të mesazheve, WhatsApp nuk do të jetë e qasshme për personat nën moshën 16 vjeç në vendet e Bashkimit Evropian.

...kështu rrjeti e shkarkon z. Facebook

Një kompani ndërkombëtare ka shpikur një program nëpërmjet të cilit mund të zbulojë çdo fjalëkalim të iPhone-ve brenda disa minutash dhe

Me miliarda përdorues, gjiganti Facebook është ndër kompanitë më me ndikim në botë.

WhatsApp në Android tani i lejon përdoruesit të shkarkojnë median e fshirë. Kompania ka shtuar tashmë disa veçori të reja.

"Facebook" ka filluar t’u kërkojë përdoruesve evropianë dhe kanadezë që të lejojnë përdorimin e opsionit të njohjes së fytyrës për t’i id

Amerikanët po e humbasin me shpejtësi besimin te Facebook-u pas problemeve të shumta rreth asaj se si kompania e trajton informacionin pe

Google ka në plan të sjellë një pamje të re për faqen e tij të Gmail-it.

"Despacito", kënga më e shikuar ndonjëherë në YouTube, është fshirë nga një haker kibernetik së bashku me dhjetra video të tjera të shtëp

Facebook njoftoi një përditësim të Messenger, i cili tani do t’i lejojë përdoruesit të ndajnë video në 360 gradë dhe video me cilësi HD.