Facebook po humb popullaritet te të rinjtë

25/12/2015 - 15:48

Pavarësisht se vazhdon të jetë në krye, Facebook ka filluar të humb terren mes të rinjve.

Sipas një sondazhi të kryer në SHBA nga WayUp, me një mijë studentë kolegji, rrjeti social po humb popullaritet, edhe pse është në krye të 10 aplikacioneve që të gjithë i kanë në smartphone.

Gjatë gjithë vitit, Facebook ka shënuar një rënie me 4 % dhe tashmë ka një avantazh prej 2% në Instagram. Rrjeti social i fotove, gjithashtu në pronësi të Mark Zuckerberg, sipas analistëve do të jetë në vend të parë në 2016.

Mes 10 aplikacioneve të preferuar nga studentët,  shtatë prej tyre janë rrjete sociale. Në vend të tretë është Snapchat, i ndjekur nga Twitter. Në vend të tetë është Tumblr i Yahoo, dhe në vend të nëntë, GroupMe i Microsoft, në vend të 10 është Pinterest.

Vendet nga e pesta tek e shtata i përkasin tre aplikacioneve të streaming, Spotify, YouTube dhe Netflix. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.