Facebook, tani edhe video direkte

31/01/2016 - 18:44

Edhe Facebook po punon seriozisht për videot direkte ‘in streaming’, pasi me pothuajse 1 miliardë e 600 milionë përdorues po tremb seriozisht rivalët më të vegjël si Periscope apo Meerkat.

Rrjeti social ka bërë të ditur se videot Live do të jenë të disponueshme për të gjithë përdoruesit. Për momentin ai do të jetë i vlefshëm për pajisjet Apple në SHBA. Në javët e ardhshme do të shpërndahet në nivel global.

Facebook po punon të sjellë Live dhe në platformën Android, që ka dhe më shumë përdorues.

Për të shpërndarë video live mjafton të bëni një përditësim të statusit duke zgjedhur ikonën Live Video. Mund të bëni një përshkrim dhe të përzgjidhni një grup miqsh para se të shëprndani videon drejt për drejtë.

Gjatë transmetimit live mund të shihet numri i shikuesve,emrat e miqve që janë lidhur dhe mund të shihet fluksi i komenteve. Kur të mbarojë transmetimi, ajo do të ruhet në rubrikën “Ditari”.

Videoja mund të fshihet ose të mbahet në mënyrë që miqtë ta shohin në një moment të dytë. 

Videot drejt për drejtë të miqve do të dalin në News Feed-in e miqve, dhe gjatë shfaqjes mund të klikosh tek “Subscribe” për të marrë njoftime sa herë që një profil apo faqe e caktuar do të jetë live.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.