Facebook vendos rregulla të rrepta për reklamat politike

30/11/2018 - 10:46

Facebook ka filluar të zbatojë rregullat e saj më të rrepta të reklamimit politik në Britaninë e Madhe. Rregullat e reja duhej të hynin në fuqi më 7 nëntor, por u vonuan kur gazetarët dhe kërkuesit ekspozuan të meta në sistemin e ri.

Reklama politike në lidhje me kandidatët, zgjedhjet, referendumet dhe shkaqet politike janë të gjitha të prekura nga rregullat e reja. Sipas këtij sistemi rregullash, çdokush që vendos reklama politike në Facebook, duhet të verifikojë identitetin, vendndodhjen dhe të provojë se kush po paguan për shpalljen.

Njerëzit që blejnë reklama duhet të japin identitetin e tyre duke dërguar ID, e cila do të verifikohet nga një palë e tretë. Ndryshimet erdhën si pasojë e skandalit të të dhënave të Cambridge Analytica.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit?

Shumë të njohur kritikuan rrjetin social Instagram, pasi humbën miliona ndjekës nga llogaritë e tyre.

Rrjeti social Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve.

Pesëmbëdhjet vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social "Facebook", duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në bo

Pavarësisht gjithë skandaleve që kaloi vitin e kaluar, ja ku jemi sot ende në Facebook ku miliona njerëz shpenzojnë të paktën një orë në

“Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e

Kompania gjigande “Apple” ka lënë të kuptohet se shumë shpejt “iPhone”-t do të bëhen më të përballueshëm në çmim.

Opsioni i "WhatsApp" për të fshirë mesazhet u vendos në vitin 2017.

Facebook pritet të forcojë rregullat dhe masat mbrojtëse në lidhje me reklamat politike, “për të parandaluar ndërhyrjen e huaj” në zgjedh