Facebook vendos të tjera kufizime

09/02/2019 - 09:46

Rrjeti social Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve. “Daily Mail” raporton se Facebook është zotuar që të ndalojë publikimin e fotografive që paraqesin vetëgjymtime, pra të personave që dëmtojnë vetveten.

Rrjeti social është konsultuar me disa ekspertë dhe këto kufizime të reja janë ndërmarrë në kuadër të nismës për të parandaluar vetëvrasjet.

“Ne vazhdimisht analizojmë punën që bëjmë dhe produktet e reja që krijojmë dhe shikojmë se si përdoruesit përdorin në mënyra të ndryshme këto shërbime që ofrojmë”, thotë Antigone Davis, kryetarja e sigurisë së Facebook.

Ajo thekson se ekspertë nga dhjetë vende kanë këshilluar Facebook që të ndalohet shpërndarja në këtë rrjet social e fotografive me përmbajtje vetëvrasëse, për arsye se bëhen shkak dhe nxisin përdoruesit e tjerë.

Bazuar në këtë politikë të re, Facebook do të ndalojë nga javët e ardhshme publikimin e fotove me përmbajtje vetëdëmtimi apo vetëgjymtimi. Kjo politikë tashmë zbatohet edhe në rrjetin tjetër social, Instagram, që është në pronësi të Facebook. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit?

Shumë të njohur kritikuan rrjetin social Instagram, pasi humbën miliona ndjekës nga llogaritë e tyre.

Pesëmbëdhjet vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social "Facebook", duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në bo

Pavarësisht gjithë skandaleve që kaloi vitin e kaluar, ja ku jemi sot ende në Facebook ku miliona njerëz shpenzojnë të paktën një orë në

“Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e

Kompania gjigande “Apple” ka lënë të kuptohet se shumë shpejt “iPhone”-t do të bëhen më të përballueshëm në çmim.

Opsioni i "WhatsApp" për të fshirë mesazhet u vendos në vitin 2017.

Facebook pritet të forcojë rregullat dhe masat mbrojtëse në lidhje me reklamat politike, “për të parandaluar ndërhyrjen e huaj” në zgjedh

Facebook planifikon të shkrijë WhatsApp, Instagram dhe Messenger, ka njoftuar gjigandi i teknologjisë.