As FBI nuk e detyroi dot iPhone-in

01/03/2016 - 16:05

Departamenti i Drejtësisë në SHBA nuk ka mundur ta detyrojë Apple-in t’i japë FBI-së akses në të dhënat rutinë për një rast trafikimi droge në Brooklyn, tha gjykata e New York-ut. Ky vendim u bë i ditur të hënën nga gjyqtari James Orenstein.

Një  vendim i tillë vjen pas atij të Kalifornisë ku u kërkua që Apple të krijojë një bazë të dhënash nga telefonat e vrasësve për të ndihmuar në hetimet e 2 dhjetorit ku u vranë 14 persona në San Bernardino.

Mirëpo Apple ka kundështuar kërkesat për të dhënë informacion për qindra raste në California, Illinois, Massachusetts dhe New York. Këshilltari i përgjithshëm i Apple, Bruce Sewell ritheksoi qëndrimin e gjigandit të teknologjisë se dhënia e këtyre informacioneve “do të ishte nje precedent për ndërhyrjen e qeverisë në privatësine dhe sigurinë e qytetarëve”.

“Hacker-at dhe kriminelët e internetit mund të përdorin këtë fakt për të ndërhyrë në privarësinë dhe sigurinë personale,” thuhet në këtë deklaratë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.