Fjalëkalimet më të këqija e më të zakonshme

22/04/2019 - 15:05

Sipas një studimi të qendrës kombëtare për sigurinë kibernetike në Britaninë e Madhe, miliona njerëz përdorin fjalëkalime të thjeshta në llogari të rëndësishme, ku më i përdoruri i llogarive që janë hakeruar më shumë është 123456.

Studimi, i cili ka pasur si qëllim të zbulojë boshllëqet në njohuritë kibernetike që mund të bëjnë që njerëzit të ekspozohen përballë rreziqeve, nënvizon se shumë njerëz duhet të bëjnë bashkë tre fjalë të thjeshta por që mbahen mend, si një kod më i sigurt.

123456 është sipas agjencisë britanike më i keqi dhe shfaqet në më shumë se 23 milionë passworde. I dyti më i keqi, 123456789, është sipas ekspertëve shumë i vështirë për t’u thyer ndërsa në 5-en kryesore përfshihen edhe “qwerty” që janë gjashtë shkronjat e para të rreshtit të parë të tastierës së kompjuterit, “password” dhe 1111111.

Ndërsa emri më i zakonshëm që është përdorur në password-e ishte Ashley, pasuar nga Majkëll, Daniel, Xhesika dhe Carli, e kur vjen fjala tek ekipet e futbollit, passwordet më të imagjinueshme ishin Liverpul kampion dhe Çelsi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania "Facebook" ka paguar kontraktues të jashtëm për të transkriptuar mesazhet me zë të përdoruesve të shërbimeve të tij, njoftoi të

Fotografimi i atomeve, proteinave dhe viruseve me shpejtësi shumë të madhe tani është i mundur.

Rrjeti më i madh për postimin e fotografive, është përfshirë në një skandal.

Apple ka ftuar klientët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të paraqesin kërkesën e tyre për të marrë kartën e saj të kreditit, të zhvillu

Ekziston një rritje eksponenciale në kërcënime ndaj sigurisë së IT për individët dhe kompanitë.

Edhe asistenti i “Apple”, “Siri”, dëgjon bisedat, njofton “The Guardian” sipas informacioneve të marra nga një punonjës i një kompanie që

Mjekët kanë shndërruar sinjalet e trurit për të folur në fjali të shkruara në një projekt hulumtues që synon të transformojë mënyrën se s

Megjithëse disa prodhues të Androidit tashmë kanë filluar të ofrojnë pajisjet e tyre me mbështetje për rrjetin 5G, Apple do ta bëjë këtë

Aplikacioni WhatsApp arrin në miliona telefona me kosto të ulët, për ata që kanë në bord KaiOS, sistemin operativ operativ të Linux, i pr