Gmail për Android mund të suportojë së shpejti funksionalitetet “snooze” dhe “pin”

04/04/2014 - 22:40

4 prill 2014 - Sipas disa fotove të publikuara së fundmi në Geek.com lidhur me përditësimin e aplikacionit Gmail për Android mund të kuptojmë se Google është në testim e sipër të disa ndryshimeve të dobishme të ndërfaqes së përdoruesve, përfshirë këtu shtimin e opsioneve “snooze” dhe “pin”. 

Aplikacioni i ridizajnuar suporton seksionin “Upcoming” ku ruhen të gjitha ato e-mail-e, përgjigjen e të cilëve keni menduar t’a ktheni më vonë. Ato e-mail-e që etiketohen nëpërmjet opsionit “snooze”, shënohen si mesazhe të lexuara, por sapo përfundon koha e “dremitjes”, e-mail-i do të shfaqet përsëri në krye të postës hyrëse si i palexuar. Ky funksionalitet është me të vërtetë i dobishëm për ata persona që harrojnë të kthejnë përgjigje pasi e kanë lexuar e-mail-in. “Snooze” mund t’a përdorni sa herë të doni për një e-mail të caktuar dhe kohëzgjatjen mund t’a përcaktoni sipas dëshirës.

Dizajni i ri do të lejojë përdoruesit që të veçojnë e-mail-e të caktuara. Nëpërmjet butonit të mësipërm “pin” në krye të aplikacionit do mund të shfaqni vetëm mesazhet e veçuara ose postën e plotë elektronike me të gjitha mesazhet që keni marrë. Kjo është një alternativë më e mirë sesa sistemi aktual me yje, i cili i shfaqte e-mail-et e veçuara në një skedar të veçantë.

Përveç seksioneve Sociale, Promovime, Forume dhe Përditësime që janë tashmë të pranishme në Gmail, versioni i ri përfshin edhe disa seksione të tjera të quajtura Udhëtime, Blerje dhe Financa. Aktualisht, funksionalitetet e përmendura janë pjesë e një eksperimenti brenda kompanisë dhe ndoshta nuk do të jenë asnjëherë të disponueshme për përdoruesit, megjithatë adhuruesit e Gmail duhet të jenë të kënaqur që kompania është në kërkim të mënyrave për të përmirësuar këtë shërbim.

(PCWorld Albanian)

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3