Google: Lamtumirë fjalëkalimit

24/12/2015 - 19:52

Google ka konfirmuar se është duke testuar një rrugë tjetër për të hyrë në llogarinë e Google, sipas TechCrunch, dhe për këtë do të mjaftojë vetëm të vendosësh adresën e e-mailit.

Por si do të bëhet hyrja pa fjalëkalim? Dhe kjo jo për shkak të sensorëve që njohin, retinën, zërin apo gjurmët e gishtave. Teksa vendosni adresën e emailit, në telefonin tuaj do të vijë mesazhi me pyetjen: “Po përpiqeni të hyni në email?”. Mjafton një përgjigije “Po” dhe hyrja do të bëhet.

Për momentin ky funksion është i disponueshëm si testim për një numër të kufizuar përdoruesish të iOS dhe Android, dhe është shumë e ngjashme me idenë që ka publikuar së fundmi dhe Yahoo!, “Account Key”.

Para se teknologjitë e avancuara të njohjes personale të përhapen në konsumin masiv, një sistem i ngjashëm mund të na bëjë të harrojmë të gjitha fjalëkalimet tradicionale.

Ky mekanizëm i testuar nga Google mund të mbrojë përdoruesit nga phishing, praktikë e shfrytëzuar nga hakerët, për të vjedhur informacione nga llogaritë online.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.