Google: Lamtumirë fjalëkalimit

24/12/2015 - 19:52

Google ka konfirmuar se është duke testuar një rrugë tjetër për të hyrë në llogarinë e Google, sipas TechCrunch, dhe për këtë do të mjaftojë vetëm të vendosësh adresën e e-mailit.

Por si do të bëhet hyrja pa fjalëkalim? Dhe kjo jo për shkak të sensorëve që njohin, retinën, zërin apo gjurmët e gishtave. Teksa vendosni adresën e emailit, në telefonin tuaj do të vijë mesazhi me pyetjen: “Po përpiqeni të hyni në email?”. Mjafton një përgjigije “Po” dhe hyrja do të bëhet.

Për momentin ky funksion është i disponueshëm si testim për një numër të kufizuar përdoruesish të iOS dhe Android, dhe është shumë e ngjashme me idenë që ka publikuar së fundmi dhe Yahoo!, “Account Key”.

Para se teknologjitë e avancuara të njohjes personale të përhapen në konsumin masiv, një sistem i ngjashëm mund të na bëjë të harrojmë të gjitha fjalëkalimet tradicionale.

Ky mekanizëm i testuar nga Google mund të mbrojë përdoruesit nga phishing, praktikë e shfrytëzuar nga hakerët, për të vjedhur informacione nga llogaritë online.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një