Google rivalizon Facebook, ja opsioni i ri që ka gati

02/01/2016 - 16:55

Google do të krijojë një shërbim të ri për mesazhe i cili do të përdorë inteligjencën artificiale dhe robotët e chatit për të rivalizuar kompanitë si Facebook.

Vetëm duke thënë “OK Google”, përdoruesit do të mund të bëjnë pyetje të fushave të ndryshme dhe shërbimi do t’u japë automatikisht përgjigje.

Për momentin, aplikacionet më të famshme për mesazhe janë Messenger i Facebook-ut, WhatsApp dhe WeChat në Kinë, transmeton GazetaExpress.

Duke i përfshirë robotët e chatit, ky shërbim do të jetë shumë më ndryshme nga Hangouts, Messenger dhe platformat e tjera që Google ka prezantuar.

Raporte të ndryshme sugjerojnë se ky aplikacion do t’i lejojë përdoruesit të bisedojnë me miqtë dhe të kërkojnë gjëra, ngjashëm siç kërkojnë në Google Search.

A do të mundet Google përmes kësaj veçorie të inteligjencës artificiale të konkurrojë me Facebook-un dhe WhatsApp-in, mbetet të shihet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përdorimi i një aparati të vjetër celular mund të përbëjë rrezik për ju.

WhatsApp-i duket se është tërhequr nga plani për përdorimin e reklamave në aplikacion.

Shefi i gjigantit Amazon, Jeff Bezos shpalosi sot një projekt investimi në Indi, duke e konsideruar një pikë kyçe në zhvillimin e tregëti

Kompania “Apple” mund të detyrohet nga rregullat e reja të BE-së për të ndryshuar fishin e karikuesit.

Postimet 24 orëshe (Story-t) në Instagram prej vitit 2016 janë bërë një nga opsionet më popullore të këtij rrjeti social.

Është një nga sistemet operative kompjuterike më popullore, por si çdo gjë tjetër, edhe Windows 7-s i erdhi fundit.

Facebook do të ndryshojë look brenda pranverës, në versionin për kompjuter dhe do të jetë edhe një "dark mode", që lodh më pak shikimin.

Pas një viti të vështirë, shitjet e makinave në kompanitë e prodhimit të makinave Daimler dhe Audi u rritën nga fundi i vitit 2019, ku të

Duke filluar nga 1 shkurti, përdoruesit e smartfonëve me versionet më të vjetra të programeve iOS dhe Android, nuk do të jenë më në gjend

Teksa vijon puna për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin 2022, Kina ka shënuar një tjetër moment historik; ndërtimin e një