Google rivalizon Facebook, ja opsioni i ri që ka gati

02/01/2016 - 16:55

Google do të krijojë një shërbim të ri për mesazhe i cili do të përdorë inteligjencën artificiale dhe robotët e chatit për të rivalizuar kompanitë si Facebook.

Vetëm duke thënë “OK Google”, përdoruesit do të mund të bëjnë pyetje të fushave të ndryshme dhe shërbimi do t’u japë automatikisht përgjigje.

Për momentin, aplikacionet më të famshme për mesazhe janë Messenger i Facebook-ut, WhatsApp dhe WeChat në Kinë, transmeton GazetaExpress.

Duke i përfshirë robotët e chatit, ky shërbim do të jetë shumë më ndryshme nga Hangouts, Messenger dhe platformat e tjera që Google ka prezantuar.

Raporte të ndryshme sugjerojnë se ky aplikacion do t’i lejojë përdoruesit të bisedojnë me miqtë dhe të kërkojnë gjëra, ngjashëm siç kërkojnë në Google Search.

A do të mundet Google përmes kësaj veçorie të inteligjencës artificiale të konkurrojë me Facebook-un dhe WhatsApp-in, mbetet të shihet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë ndërtuar një bateri që mund ta mbajë telefonin për pesë ditë pa karikim, ose të karikojë një

Një dobësi në sigurinë e telefonit mund t’i japë mundësinë hakerave që të "shkatërrojnë" smartphone-in tuaj.

Përdoruesit e Google Chrome janë këshilluar që të bëjnë kujdes nëse ju shfaqet një tabelë ku njoftohen se duhet të përditësojnë versionin