Google thotë se ka arritur supremacinë kuantike

23/10/2019 - 19:20

Google thotë se kompjuteri i tyre i avancuar ka arritur “supremacinë kuantike” për herë të parë, duke tejkaluar performancën e pajisjeve konvencionale.

Superkompjuteri i Google i quajtur Sycamore përdor një procesor kuantik, që sipas kompanisë ka arritur të kryejë për 200 sekonda një detyrë specifike që kompjuterit më të shpejtë tradicional në botë do t’i duhej 10,000 vite për ta kryer.

Shkencëtarët kanë mbi 10 vite që punojnë për kompjuterin kuantik, që premton performancë me shpejtësi marramendëse.

Megjithatë konkurrentët e Google, IBM, që gjithashtu po zhvillon kompjuterin e saj kuantik, ka kritikuar arritjen e Google për “supremaci kuantike” duke thënë se rezultatet nuk ishin edhe aq mbresëlënëse sa pritej, raporton newsbomb.al.

"Ne argumentojmë se një simulim ideal i së njëjtës detyrë mund të kryhet në një sistem klasik brenda 2.5 ditësh dhe me siguri shumë më të madhe," thanë studiuesit e IBM, Edwin Pednault, John Gunnels dhe Jay Gambetta në një postim në blog.

Në kompjuterat klasikë, njësia e informacionit quhet “bit” dhe mund të ketë një vlerë që është 1 ose 0. Por ekuivalenti i tij në një sistem kuantik - qubit (bit kuantik) - mund të jetë 1, 0 ose 1 dhe 0 në të njëjtën kohë.

Ky fenomen hap mundësinë për kryerjen e shumë llogarive njëkohësisht. Por kuibitet duhet të sinkronizohen duke përdorur një efekt kuantik (entanglement).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone