Google thotë se ka arritur supremacinë kuantike

23/10/2019 - 19:20

Google thotë se kompjuteri i tyre i avancuar ka arritur “supremacinë kuantike” për herë të parë, duke tejkaluar performancën e pajisjeve konvencionale.

Superkompjuteri i Google i quajtur Sycamore përdor një procesor kuantik, që sipas kompanisë ka arritur të kryejë për 200 sekonda një detyrë specifike që kompjuterit më të shpejtë tradicional në botë do t’i duhej 10,000 vite për ta kryer.

Shkencëtarët kanë mbi 10 vite që punojnë për kompjuterin kuantik, që premton performancë me shpejtësi marramendëse.

Megjithatë konkurrentët e Google, IBM, që gjithashtu po zhvillon kompjuterin e saj kuantik, ka kritikuar arritjen e Google për “supremaci kuantike” duke thënë se rezultatet nuk ishin edhe aq mbresëlënëse sa pritej, raporton newsbomb.al.

"Ne argumentojmë se një simulim ideal i së njëjtës detyrë mund të kryhet në një sistem klasik brenda 2.5 ditësh dhe me siguri shumë më të madhe," thanë studiuesit e IBM, Edwin Pednault, John Gunnels dhe Jay Gambetta në një postim në blog.

Në kompjuterat klasikë, njësia e informacionit quhet “bit” dhe mund të ketë një vlerë që është 1 ose 0. Por ekuivalenti i tij në një sistem kuantik - qubit (bit kuantik) - mund të jetë 1, 0 ose 1 dhe 0 në të njëjtën kohë.

Ky fenomen hap mundësinë për kryerjen e shumë llogarive njëkohësisht. Por kuibitet duhet të sinkronizohen duke përdorur një efekt kuantik (entanglement).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompanitë si Coca-Cola, Adidas, Ford dhe Lego po bojkotojnë Facebookun këtë muaj, duke tërhequr reklama nga rrjeti social në Shtetet e Ba

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.