Hakerohet llogaria e shefit të Twitter-it, shpërthejnë sharjet raciste

31/08/2019 - 09:14

Llogaria e Shefit Ekzekutiv të Twitter Inc Jack Dorsey u hakerua të premten pasdite, duke dërguar tweet dhe retweets publike që përfshinin ofendime racore dhe mallkime të publikuara për më shumë se katër milion ndjekës. Ekipi i komunikimeve në Twitter – me qendër në San Francisko në Shtetet e Bashkuara – tha në një tweet se ishte në dijeni se llogaria ishte kompromentuar dhe po hetonte se si ndodhi hakerimi.

Por një koment vijues njoftonte se: “Llogaria tani është e sigurt dhe nuk ka asnjë tregues se sistemet e Twitter janë kompromentuar”. Njëra nga tweet-et pretendonte se udhëheqësi nazist Adolf Hitler ishte i pafajshëm, ndërsa të tjerët përmbanin komente raciste kundër afrikano-amerikanëve dhe hebrenjve.

Kishte gjithashtu një koment që theksonte së një bombë ishte vendosur në selinë e Twitter. Menjëherë pas hakerimit të llogarisë se Jack Dorsey, tweet-et fyese dhe retweet u fshinë.

Incidenti i së premtes vjen pasi kompania e mediave sociale është zotuar të përmirësojë ndërveprimin në platformë dhe Twitter vazhdon të kufizojë abuzimin verbal dhe gjuhën e urrejtjes. Aksionet në Twitter ranë më pak se një përqind pas këtij incident.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.