Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Huawei do të prodhojë makina elektrike

26/02/2021 - 10:19

Kompania kineze ka në plan të prodhojë automjete elektrike nën markën e vet dhe mund të nisë disa modele këtë vit.

Huawei Technologies Co Ltd është në bisedime me Changan Automobile shtetërore dhe prodhues të tjerë automobilistikë për të përdorur impiantet e tyre të makinave për të bërë automjetet e saj elektrike (EV), sipas dy prej njerëzve që e njohin çështjen, shkruan Reuters. Huawei është gjithashtu në diskutime me Teknologjinë e Energjisë së Re BluePark të Grupit BAIC të mbështetur nga Pekini për të prodhuar EV-të e saj.

Plani paralajmëron një ndryshim potencialisht të madh në drejtim për Huawei pas gati dy vitesh sanksionesh amerikane që kanë shkurtuar aksesin e saj në zinxhirët kryesorë të furnizimit, duke e detyruar të shesë një pjesë të biznesit të saj të smartphone për të mbajtur markën gjallë. Huawei u vendos në një listë të zezë tregtare nga administrata Trump për shqetësimet e sigurisë kombëtare. Shumë drejtues të industrisë shohin pak shanse që bllokimet në shitjen e miliarda dollarëve të teknologjisë amerikane dhe patate të skuqura tek kompania kineze, të hiqen nga pasardhësi i tij.

Një zëdhënës i Huawei mohoi planet e kompanisë për të dizenjuar EV ose për të prodhuar automjete të markës Huawei. “Huawei nuk është prodhues makinash. Sidoqoftë përmes TIK (teknologjisë së informacionit dhe komunikimit), ne synojmë të jemi një ofrues dixhital i orientuar drejt makinave dhe përbërësve të ri të shtuar, duke u mundësuar makinave të ndërtojnë automjete më të mira“.

Huawei ka filluar dizajnimin e brendshëm të EV-ve dhe afrimin me furnitorët në shtëpi, me synimin për të nisur zyrtarisht projektin që nga ky vit, thanë burimet. Richard Yu, kreu i grupit të biznesit të konsumatorëve të Huawei, i cili udhëhoqi kompaninë për t’u bërë një nga prodhuesit më të mëdhenj të smartphone-ve në botë, do ta zhvendosë vëmendjen e tij te EV-të, shkruan Reuters më tej.

EV do të synojnë një segment të tregut masiv, tha një tjetër burim. Changan me bazë në Chongqing, e cila po bën makina me Ford Motor Co, nuk pranoi të komentojë. BAIC BluePark nuk iu përgjigj kërkesave të përsëritura për komente.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

 Agjensia hapësinore NASA fillon zyrtarisht ndërtimin e anijes së saj kozmike të quajtur Psyche, e cila do të eksplorojë asteroidin me të

Google po ndryshon politikën e punës nga shtëpia dhe po planifikon të kthejë më shumë njerëz në zyrat e kompanisë në SHBA.

Kompania ka njoftuar të mërkurën se Facebook Inc do të lejojë përdoruesit të personalizojnë postimet e tyre dhe do t’u japë kontroll se k

Me zhvillimin e teknologjisë dhe shkencës udhëtimet në hapësirë do të bëhen të mundura për njerëzit nëpër botë.

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar një vrimë të zezë rreth 55,000 herë më të madhe se masa e diellit.

Tik Tok është platforma më e përdorur dhe më e pëlqyer nga  të rinjtë kohët e fundit, i cili është kthyer dhe në një trend në postimin e

Elon Musk ka deklaruar më parë se është një alien, por duket se miliarderi ka ndërruar mendim.

Në hapësirën e mediave sociale është shfaqur një lojtar i ri që quhet “Clubhouse”.

Astronomët kanë siguruar foton e parë të fushës magnetike të një vrime të zezë, pikërisht vrimës së zezë të galaktikës M87, që ndodhet 55

Kompania kineze e prodhimit të smartphonëve dhe pajisjeve të tjera teknologjike, Xiaomi, planifikon që të prodhojë automjete elektrike du