Instagram lançon së shpejti filtrin e komenteve ngacmuese

Postuar: 03/05/2018 - 17:16

Instagram tani do të filtrojë automatikisht komentet e bullizmit, ky njoftim është bërë në konferencën F8. Kompania po përmirëson filtrin fyes të komenteve. Kjo është një përpjekje e madhe nga Instagram për të hequr qafe komentet negative dhe do të ndihmojë në pastrimin e platformës.

Në shtator 2016, kompania lejoi përdoruesit të krijonin filtra për bllokimin e përmbajtjes, që përmbante fjalë të caktuara. Vitin e kaluar, Instagram lëshoi ​​një tjetër veçori për të bllokuar komentet fyese. Arsyeja për këtë funksion ishte mbrojtja e përdoruesve nga grupet e synuara.

Kjo veçori e re nga Instagram automatikisht do të filtrojë komentet që përmbajnë sulme mbi pamjen ose karakterin e një personi. Ajo gjithashtu do të nxjerrë në pah dhe do të filtrojë ato komente që kërcënojnë mirëqenien ose shëndetin e një personi, njofton PCWorld Albanian.

CEO i Instagram tha në një post:

Kjo përfshin çdo gjë që ka për qëllim të ngacmojë ose shqetësojë njerëzit në komunitetin tonë. Kjo do të sigurojë që Instagram të mbetet një vend gjithëpërfshirës dhe mbështetës për të gjitha zërat.

Në thelb, ky filtër u prezantua vitin e kaluar me qëllim përqendrimin në komentet toksike, por po përditësohet sot. Përdoruesit mund ta çaktivizojnë këtë filtër të ri nëse duan të shohin komentet e pakonfiguruara në faqet e tyre.

Ky funksion i ri i komenteve kundër dhunës është duke filluar në gjuhën angleze, por në të ardhmen, Instagram do ta ofrojë atë edhe në gjuhë të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Apple" ka përfunduar me sukses blerjen e "Shazam"-it, aplikacionit popullor të identifikimit të këngëve.

   Telefonët me tre kamera janë standardi i ri i industrisë.

   Aplikacioni më i përdorur nga njerëzit për sa i përket dërgimit të mesazheve nuk do mund të shkarkohet më në disa modele Iphone apo An

Interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën më 11 tetor.

Kompania Samsung do të hedhë në treg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një pajisje të vogël që ndihmon njerëzit të mos humbasin objektet

Një nga rrjetet sociale më të përdorura nga të rinjtë, Instagram, është akuzuar së fundmi se po i inkurajon këta të fundit që të lëndojnë

Të gjithë mendojnë që në krye është Apple ose Samsung por jo. I pari në listë për nga fitimet qëndron Google me plot 302 miliard dollarë

Më 11 tetor interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën.

“Facebook”-u po zhduket gjithmonë e më shumë në mesin e të rinjve dhe zhgënjimi me platformën kryesore të mediave sociale po shtrihet edh

Në dy dekada Google është zhvilluar nga një firmë e krijuar në një garazh në Kaliforni në koncernin më të fuqishëm të internetit në botë.