Instagrami fshin “like”, nis testimi

28/07/2019 - 09:24

Instagrami nisi fshehjen e pëlqimeve në platformën e tij në Australi, Brazil dhe disa tregje të tjera të mëdha, pasi bëri të ditur që më herët se donte të zbuste presionin mbi përdoruesit, i diktuar nga kritikat për pasojat në shëndetin mendor. Ky ndryshim bën që përdoruesit në gjashtë vende të mos mund të shohin më numrin e pëlqimeve në postimet e njerëzve të tjerë.

“Ne duam që Instagrami të jetë një vend ku njerëzit të ndjehen mirë, të jenë të lirë të shprehin vetveten”, thanë zyrtarët e Facebook që ka në pronësi Instagramin.

“Ne shpresojmë që ky test do të zbusë presionin se sa pëlqime do të marrë një postim, ndaj ju thjesht mund të fokusoheni tek ndarja në rrjet e gjërave që doni”.

Australia, Italia, Irlanda, Japonia, Brazili dhe Zelanda e Re, janë përfshirë në këtë testim të ri, që pason një tjetër provë të zhvilluar në Kanada, në maj.

Edhe pse Instagrami e cilëson fshehjen e pëlqimeve për përdoruesit si një test, nuk është dhënë një afat se kur ai do të përfundojë.

Instagrami ka më shumë se një miliardë përdorues në të gjithë botën dhe është një platformë që lejon përdoruesit të postojnë imazhe dhe video të cilat të tjerët mund t'i pëlqejnë apo komentojnë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.

Një kompani kineze e prodhimit të baterive të makinave është gati për të prodhuar një bateri, jetëgjatësia e së cilës tejkalon limitet.