iPhone 8, i pari telefon me ekran OLED

25/01/2016 - 18:30

Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan.

Sipas Reutersit, partneri i Apple-it, Japan Display ka konfirmuar se në vitin 2018 do të fillojë prodhimin e ekraneve OLED, pikërisht në kohën kur do të hidhet ne treg edhe iPhone 8.

Japan Display, korporatë e Sonyt, Thoshibas dhe Hitachit, nuk ka konfirmuar nëse ekrani do të krijohet veçanërisht për Apple-in, por analistët më parë kanë parashikuar se iPhone 8 do të jetë pajisja e parë që do të ketë ekran OLED.

Nëse Apple pajiset me këtë teknologji, do t’ia mundësojë kompanisë që të prodhojë pajisje me ekran më të hollë dhe të lehtë, me më shumë ngjyra dhe kontraste sesa gjenerata e tanishme LCD.
Tweet Share Email Linkedin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompanitë si Coca-Cola, Adidas, Ford dhe Lego po bojkotojnë Facebookun këtë muaj, duke tërhequr reklama nga rrjeti social në Shtetet e Ba

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.