iPhone 8, i pari telefon me ekran OLED

25/01/2016 - 18:30

Apple prej një kohë të gjatë ka parashikuar se do të adoptojë ekranet OLED për iPhonët e rinj, dhe së fundmi raportohet se ky ndërrim i ekraneve do të ndodhë te gjiganti amerikan.

Sipas Reutersit, partneri i Apple-it, Japan Display ka konfirmuar se në vitin 2018 do të fillojë prodhimin e ekraneve OLED, pikërisht në kohën kur do të hidhet ne treg edhe iPhone 8.

Japan Display, korporatë e Sonyt, Thoshibas dhe Hitachit, nuk ka konfirmuar nëse ekrani do të krijohet veçanërisht për Apple-in, por analistët më parë kanë parashikuar se iPhone 8 do të jetë pajisja e parë që do të ketë ekran OLED.

Nëse Apple pajiset me këtë teknologji, do t’ia mundësojë kompanisë që të prodhojë pajisje me ekran më të hollë dhe të lehtë, me më shumë ngjyra dhe kontraste sesa gjenerata e tanishme LCD.
Tweet Share Email Linkedin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.