iPhone tanimë do të karikohet në distancë

30/01/2016 - 22:00

Pas tërheqjes së karikuesve në Europë, Apple bën të ditur teknologjinë e tij të re, atë të ushqimit të baterisë së iPhone dhe iPad pa kabllo.

Tregtimi i këtij lloj karikimi mund të nisë që në 2017. Gjithmonë sipas Bloomberg, shtëpia e Kupertinos është duke punuar me partnerët e saj në SHBA dhe Azi për të vënë në punë një sistem të ri vvireless që ka të bëjë me karikimin e baterive të pajisjeve të lvvizshme në distancë.

Sistemi aktual pa fije është ai me kuti, që sërish kërkon kontakt mes pajisjes dhe karikuesit pa kabllo, por që janë më pak efiçentë se spina klasike. Teknologjia që kërkon të përdorë Apple, gjithmonë sipas zërave, ka të bëjë me karikimin në distancë të pajisjes, pa patur nevojë të ketë kontakt me bazën ushqyese

Kompania në ditët e kaluara ka bërë të ditur se ka shitur 74.8 milionë iPhone mes tetorit dhe dhjetorit, me një rritje prej 0.4% në bazë vjetore, më i ulti i regjistruar që nga dalja e telefonit të Apple në 2007-tën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.