Ja se si t’i ndryshoni ikonat e aplikacioneve mobile në iOS apo Android

01/04/2014 - 23:21

01 prill 2014 - Aplikacioni i mesazheve Line është një aplikacion që dëshiron t’iu japë përdoruesve sa më shumë kontroll mbi ekranin e smartfonit. Kompania ka lançuar së fundmi një veçori të re – Line Deco – e cila i lejon përdoruesit e Android-it dhe iOS-it të ndryshojnë pamjen e pajisjes së tyre dhe të ikonave.

Line Deco zëvendëson ikonat zyrtare të aplikacioneve me imazhe të kartonave. Në Line janë të regjistruar rreth 400 milionë përdorues dhe në dispozicion të tyre janë vendosur mbi 3000 ikona dhe dizajne wallpaper-ash. Të gjitha janë pa pagesë për gjithë muajin prill.

Line nuk i zëvendëson realisht ikonat zyrtare, por thjesht krijon një shortcut për to. Nëse ju pëlqen ideja e të pasurit ikona kartonash në smartfonin tuaj, atëhere Line është një nga opsionet më të mira për ta realizuar këtë gjë. Për përdoruesit në iOS, Line Deco iu kërkon të instalojnë një profil në pajisjen e tyre në mënyrë që të jetë në gjendje të ndryshojë ikonat. Për përdoruesit e Androidit një gjë e tillë nuk është e nevojshme.

Duke supozuar që profili i kompanisë është legal, analistët e sigurisë paralajmërojnë që përdoruesit e iOS-it të tregohen të kujdesshëm dhe të mos instalojnë profile nga palë të tjera, të cilat mund të bëhen kërcënim serioz në pajisjet e tyre Apple.

Nëse jeni shumë të shqetësuar mbi sigurinë dhe jeni përdorues i Apple, si dhe nëse ju pëlqen ta personalizoni smartfonin tuaj, konsideroni më mirë blerjen e një Androidi për të evituar probleme me pajisjen tuaj.

(PCWorld Albanian)

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3

Prej 1 nëntorit, Facebook ka nisur përdorimin e monedhës së saj virtuale, Libra.

Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPads më të vjetër se nëse nuk i bëjnë update pajisjeve të tyre në programin më të fundit iOS