A jemi të gjithë të përgjuar?

06/12/2015 - 13:40

6dhjetor 2015 - Privatësia e të gjithë njerëzve në botë, është në rrezik si kurrë më parë, kurse rreziku nuk vjen vetëm nga platformat e rrjeteve sociale.

Programi i mbikqyrjes në masë: Qytetari i zakonshëm, i mbikëqyrur në mënyrë të veçantë; Mbrojtja kundër terrorizmit; Të spiunuar nga qielli; Teknologjitë me rreze laser; Kërkime në kufijtë e fantashkencës; Mikroçipi spiun i futur në trupin e njeriut; Shumë pyetje, një përgjigje Internet, telekamera me qark të mbyllur, dronë, satellite…

A ka në fakt një “Vëlla të Madh”, që e përdor këtë teknologji për të ditur çdo gjë rreth nesh? Si të mbrohemi?

Privatësia e të gjithë njerëzve në botë, është në rrezik si kurrë më parë. Rreziku nuk vjen, siç mund të pritej, vetëm nga platformat e rrjeteve sociale, në të cilat miliona e miliona përdorues çdo ditë, në mirëbesim dhe pa bërë vlerësimet e duhura, publikojnë të dhënat personale, pak e shumë të ndjeshme.

Kohët e fundit, bëri bujë lajmi i raportuar nga gazeta britanike “The Guardian”, sipas të cilit një portal në internetin rus, Insecam, është në gjendje të gjurmojë dhe vënë në dispozicion të dikujt, videot e transmetuara nga kamerat e private ëireless të shpërndara në të gjithë botën.

Madje edhe imazhet e webcam-it që përdoret për të monitoruar dhomat e gjumit të fëmijëve ndërsa flenë, nuk janë më të sigurta. Dhe kjo është një sirenë alarmi.

Programi i mbikqyrjes në masë. Nëse ky rast ka ngjallur jo pak shqetësime, duke mbërritur deri tek interesi i vetë Agjensisë për Mbrojtjen e të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar. /express/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga sot, mesazhi “vini një maskë për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së COVID-19” do t’i shfaqet kujtdo në Facebook dhe

Më shumë se 400 marka të njohura, përfshirë ikonat globale si, Coca-Cola, Adidas dhe Starbucks, pritet të largojnë reklamat e tyre nga gj

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka humbur 7.2 miliardë dollarë pasi disa kompani hoqën reklamat nga rrjeti i Facebook Inc.

Një nga masat më të mira parandaluese për përhapjen e koronavirusit është larja plotësisht dhe rregullisht e duarve për të paktën 20 seko

Rrjeti social, Twitter ka dërguar një email te klientët e tij të biznesit, për t’u thënë se informacionet personale mund të jenë “vjedhur

Rrjeti i ri social, TikTok mund të inkurajojë probleme në lidhje me ushqimin, sidomos tek njerëzit që vuajnë nga çrregullimet në të ngrën

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dije

Smartwatchi i Samsung tashmë mund të masë edhe presionin e gjakut.

Kohët e fundit Apple është përfolur se po ndryshon dizajnin e iPhone 2020.

Një kompani kineze e prodhimit të baterive të makinave është gati për të prodhuar një bateri, jetëgjatësia e së cilës tejkalon limitet.