Jepini fund problemve me baterinë e telefonit duke ndjekur 4 këshillat

22/12/2015 - 15:35

Jetëgjatësia e telefonit është gjithë një problem dhe sfidë më vete.
Njerëzit kanë filluar të përdorin disa këllëfe të veçanta që shërbejnë edhe për karikim, siç është ajo e Apple. Por, janë disa këshilla të cilat nëse filloni t’i aplikoni, mund t’ju ndihmojnë me këtë problem dhe të bëjnë që bateria juaj të zgjasë më shumë.  

1. Mbyllni vendndodhjen (location services)
2. Mbyllni njoftime (push notifications)
3. Mbyllni aplikacionet të cilat i keni hapur më parë dhe zgjidhni opsionin në “settings” që t’i  ndaloni të funksionojnë në “background”.
4. Sigurohuni që telefoni juaj të mos nxehet shumë

Paul Shearing nga Universiteti i Londrës tregon se shumë aplikacione funksionojnë pa dijeninë tuaj, në sfond, dhe kjo bën që bateria të bie më shpejtë. Sipas tij, duhet që në “settings” të këtyre apliakacioneve të mbyllni “background refresh”.

E njëjta gjë vlen edhe për lajmërimet. Shumë aplikacionu ju dërgojnë lajmërime ose “notifications”, prandaj nëse ato nuk ju hyjnë në punë, mund të veproni njëjtë si më lartë, që në “settings” t’i fikni edhe ato.

Një tjetër gjë shumë e rëndësishmë është fakti që telefoni juaj nuk duhet të nxehet shumë, pasi duhet ta kuptoni që pajisja juaj është një mini-kompjuter, i ka të gjitha përveç pjesës ftohëse. 

Në momentin kur telefoni juaj është nxehur shumë atëherë çipi CPU është duke operuar me të gjitha kapacitetet e tij, që do të thotë se është duke konsumuar shumë energji nga bateria juaj.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milionë llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme

Gjigandi japonez Toshiba ka shitur aksionet e fundit të kompanisë që zhvillonte kompjuterat Dynabook.

Twitter i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.