Ju nuk do të besoni se çka mund të bëj ky robot!

19/04/2014 - 00:15

18 PRILL 2014 - Ky është versioni i fundit i robotit njerëzor të Hondës i prezantuar me 15 prill në New York, gjatë International Auto Show.

Asimo ka mësuar lëvizje të reja, përfshirë edhe gjuhën e shenjave. Asimo gjithashtu është mjaft i aftë për të qëndruar i balancuar dhe të mbajë drejtimin, të ngjitet shkallëve, ose të qëndrojë në një këmbë.

Ky është roboti i parë njerëzor që ngjitet shkallëve, shërben pije si dhe kërcen si John Travlota.

Një nga performancat më të vlerësuara është aftësia e tij për të hapur një lëng portokalli dhe servirja me tabaka.

Ky robot është projektuar për të siguruar ndihmë të ekonomisë familjare dhe ndërveprime njerëzore.

Roboti nuk është projektuar për operacionet e kërkim-shpëtimit pasi që qarqet e tij elektrike nuk ishin në gjendje të përballoj nivelet e rrezatimit.

 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.