Kamerat e iPhone 11 Pro shkaktojnë panik

12/09/2019 - 15:29

Kur Apple prezantoi telefonin e ri iPhone 11 Pro, mbrëmjen e së martës, fotografitë e pajisjes me lente të trefishtë nisën menjëherë të krijonin shqetësim tek personat që vuajnë nga tripofobia, frika nga vrimat e vogla.

Kjo gjendje shkaktohet kur personi sheh një përbërje të caktuar vrimash dhe është e vërtetuar se krijon reagim të fortë te disa prej atyre që vuajnë.

Për të kuptuar më mirë tripofobinë, e përditshmja britanike "Metro" bisedoi me Dr Geoff Cole, lektor psikologjie në Universitetin e Essex, i cili publikoi studimin e parë mbi këtë gjendje në 2013-n.

Ai konfirmoi se iPhone 11 Pro mund të shkaktojë një përgjigje tripofobike te disa njerëz për shkak të strukturës matematikore të vrimave.

"Po mund të shkaktojë tripofobi. Kamera ka tiparet tipike, të nevojshme për të shkaktuar një përgjigje të tillë, sepse është e përbërë nga një bashkësi vrimash. Çdo gjë mund ta induktojë tripofobinë, mjafton që të ketë këtë model".

Dr Cole beson se pjesa më e madhe e njerëzve vuajnë nga kjo gjendje, megjithatë masa ndryshon tek secili individ, që do të thotë se frika nga vrimat e vogla pret disa njerëz më shumë se të tjerët.

"Mendoj se të gjithë janë pak të ndjeshëm", shton ai. Përpara se Dr Cole të publikonte punën e tij kërkimore në 2013-n, shumë pak njerëz e njihnin tripofobinë. Me përhapjen e internetit, kjo fobi u kthye edhe në meme.

Ashtu siç shpjegon edhe Dr Cole, shumë njerëz janë skeptikë për këtë gjendje dhe besojnë se është një fenomen i famshëm vetëm falë memeve. "Në fakt është njësoj si pjesa më e madhe e fobive të tjera", shprehet eksperti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Rrjeti social, Instagram ka prezantuar të mërkurën një mundësi të re në këtë platformë, Instagram Reels, që duket se është përgjigje ndaj

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë ndërtuar një bateri që mund ta mbajë telefonin për pesë ditë pa karikim, ose të karikojë një

Një dobësi në sigurinë e telefonit mund t’i japë mundësinë hakerave që të "shkatërrojnë" smartphone-in tuaj.

Përdoruesit e Google Chrome janë këshilluar që të bëjnë kujdes nëse ju shfaqet një tabelë ku njoftohen se duhet të përditësojnë versionin