Kaspersky Labs: Shqipëria në vend të 123-të në listën e shteteve më të infektuara në botë nga malueret

07/04/2014 - 19:34

07 prill 2014 - Kaspersky Labs ka krijuar një hartë interaktive ku paraqiten në kohë reale sulmet kibernetike në mbarë botën. Sipas kësaj harte shumëngjyrëshe rezulton se vendi më i infektuar në botë është Rusia dhe pas tij renditen SHBA-të, India dhe Vietnami. Në këtë listë Shqipëria renditet në vend të 123-të.

Të dhënat merren ekskluzivisht nga rrjeti i sigurisë së Kaspesky, gjë që shpjegon pjesërisht pse Rusia cilësohet si “më e infektuara”. Duke qenë se Kaspersky është kompani ruse atëherë numri i madh i përdoruesve të softuerit anti-virus në këtë shtet do të thotë që edhe numri i viruseve të identifikuara në vend është më i lartë se kudo tjetër. Në qoftë se jeni kuriozë të shihni këtë hartë, mund të klikoni këtu.

(PCWorld Albanian)

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur Huawei Mate 30 Pro debutoi në shtator, u vu re një detaj dizajni i cili është adoptuar në masë nga prodhuesit e telefonëve flagshipë

Sipas studiuesve të sigurisë, problemi i fundit i WhatsApp mund të lejojë që hakerat të vjedhin mesazhet, fotot, videot dhe informacionet

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një intervali prej 30 kilometrash me një paraprirje

Audi ka lançuar modelin S8 për vitin 2020, i cili do bëjë debutimin publik javën e radhës në Auto Show-in e Los Angelosit.

Motorola Razr 2019 rikthen një nga telefonët më ikonë të kompanisë në vitet 2000.

“Facebook” njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë.

Automjetet antiplumb po bëhen gjithnjë e më shumë pjesë e industrisë së automobilave.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone