Kaspersky Labs: Shqipëria në vend të 123-të në listën e shteteve më të infektuara në botë nga malueret

07/04/2014 - 19:34

07 prill 2014 - Kaspersky Labs ka krijuar një hartë interaktive ku paraqiten në kohë reale sulmet kibernetike në mbarë botën. Sipas kësaj harte shumëngjyrëshe rezulton se vendi më i infektuar në botë është Rusia dhe pas tij renditen SHBA-të, India dhe Vietnami. Në këtë listë Shqipëria renditet në vend të 123-të.

Të dhënat merren ekskluzivisht nga rrjeti i sigurisë së Kaspesky, gjë që shpjegon pjesërisht pse Rusia cilësohet si “më e infektuara”. Duke qenë se Kaspersky është kompani ruse atëherë numri i madh i përdoruesve të softuerit anti-virus në këtë shtet do të thotë që edhe numri i viruseve të identifikuara në vend është më i lartë se kudo tjetër. Në qoftë se jeni kuriozë të shihni këtë hartë, mund të klikoni këtu.

(PCWorld Albanian)

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.

WhatsApp edhe më parë ka ndërmarrë hapa për të luftuar lajmet e rreme në aplikacionin e saj të mesazheve, siç është markimi i mesazheve q