Keni iPhone? Çfarë tregon sipas ekspertëve

09/07/2018 - 12:56

Të pasurit një iPhone është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse dikush është i pasur ose jo. Kjo të paktën sipas një studimi të ri, që ekzaminoi treguesit më të mirë për të matur pasurinë e një personi.

Një grup pune nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike në SHBA në bashkëpunim me Universitetin e Chicago-s u bënë bashkë për të zbuluar sesi stili jonë i jetesës dhe zgjedhjet që bëjmë janë tregues për të ardhurat monetare.

Puna kërkimore, sipas asaj që shkruan e përditshmja britanike “The Sun”, doli në konkluzionin se një iPhone është tashmë treguesi më i mirë se dikush po fiton të ardhura të larta. Treguesit e tjerë të mirëqenies përfshijnë pasjen e një televizori Samsung apo një makine që ka Bluetooth.

Sipas ekspertëve, krahasuar me treguesit e pasurisë në vitet 90-të ndryshimi është shumë i madh. Në 1992, treguesi kryesor i mirëqenies ishte përdorimi i një lloji mustarde të quajtur Grey Poupon Dijon. Tjetër tregues ishte blerja e çdolloj gjëje që mbante firmën Kodak.

Në fakt, nuk është shumë surprizuese që iPhone të shihet si tregues kryesor i pasurisë së një personi. Linja e re e produkteve të Apple, e prezantuar vitin e shkuar, niste me 699 paund deri në 1,149 paund për modelin iPhone X.

Megjithatë pasja e një iPhone nuk do të thotë se dikush ka paguar të gjithë shumën njëherazi. Në Europë e SHBA blerja e telefonave me kontratë është tejet popullore, duke u dhënë mundësinë klientëve që ta paguajnë me këste përgjatë një periudhe të gjatë kohore. Metoda të ngjashme aplikohen tashmë edhe në Shqipëri, ku shumë zgjedhin ta blejnë telefonin me këste apo me forma të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Firma pas aplikacionit të mesazheve Snapchat u ka thënë deputetëve se mund të ndryshojë opsionin “streak” për të cilin është kritikuar sh

“Google” ka marrë një goditje të fortë nga Bashkimi Europian, i cili i vuri motorit të kërkimit një gjobë prej 1.49 miliardë eurosh.

Instagram nisi testimet në Shtetet e Bashkuara për një funksion ku përdoruesit mund të blejnë produkte direkt nga rrjeti social.

Apple ka surprizuar sërish pasi së shpejti do të ketë një tjetër shumëllojshmëri emoji-sh në çdo celular iPhone me përditësimin e ri “iOS

Të heqësh dorë nga rrjeti social Facebook, edhe ta mendosh duket e vështirë, aq më tepër ta zbatosh.

Supozohej të bënin të kundërtën, por mediat sociale si “Twitter”, “Facebook” apo “Pinterest”, po bëjnë që gjithnjë e më shumë njerëzit të

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut ka dënuar Francën dhe Greqinë për trajtimin e tyre ndaj migrantëve, në dy raste të veçanta.

MWC 2019 është në zhvillim e sipër në Barcelonë dhe shumë prodhues kanë përdorur konferencën për të paraqitur teknologjinë e tyre të fund

Facebook vijon të mbetet rrjeti social më i përdorur në Shqipëri.

Gjatë vitit 2019, aplikacioni mjaft popullor i komunikimit, WhatsApp, do të pajiset me disa funksione të mrekullueshme.