Kërkesat e Durrësit/ Çfarë blejnë më shumë durrsakët, “iPhone” apo “Samsung”?

Postuar: 11/10/2017 - 15:19

Telefonat e zgjuar apo smartphone-t siç njihen ndryshe, kryefjala e fundit e teknologjisë, janë përqafuar vitet e fundit nga pjesa dërrmuese e shqiptarëve duke na ndryshuar edhe jetesën e duke na bërë shumë prej nesh të varur pas tyre.

Shumëllojshmëria e programeve që ato ofrojnë, kualiteti i fotove etj, kanë bërë që i madh e i vogël të fiksohen keq pas celularit, duke kaluar orë të tëra duke lundruar në to. Sapo lançohen modelet e fundit të dy kompanive lider në botë sa i përket prodhimit të smartphone-ëve, (“Apple” dhe “Samsung”), edhe shqiptarët hyjnë në mesin e vendeve të tjera të botës që janë të interesuar se çfarë risie do të ketë celulari më i fundit.

Në këtë grup të të apasionuarve të teknologjisë, futen edhe banorët e Durrësit, interesi i të cilëve për të zotëruar smartphone-in e fundit që del në treg, ka ardhur gjithnjë e në rritje. Kështu deklaron për “DurrësLajm” një prej distributorëve kryesorë të shitjes së celularëve në qytetin e Durrësit. Menaxheri i shitjeve tregon interesat e durrsakëve, cila markë preferohet më tepër, cilët janë blerësit më të mëdhenj etj. Ai thekson se kërkesat e durrsakëve gjatë këtij 4-vjeçari të fundit janë gjithnjë e në rritje për të blerë celularin e fundit.

“iPhone” apo “Samsung”?

“iPhone” është marka që kërkohet më shumë nga qytetarët e Durrësit e pasuar nga ajo e “Samsung”-ut. Por megjithëse “Apple” preferohet më shumë nga durrsakët, “Samsung”-u është ai që më shet më tepër për shkak të shumëllojshmërisë së modeleve që gjiganti korean hedh në treg, pohon menaxheri i shitjeve.

Me para në dorë apo me kredi bankare?

Të shumtë janë edhe blerësit që zgjedhin të marrin një celular duke e paguar me këste mujore, por dominojnë ata që blenë direkt me para në dorë. Moshat e reja janë kryesisht në targetgrupin e parë që blenë me këste mujore në bankat me të cilat janë të lidhur distributorët në qytet. Ndërsa biznesmenët apo personat mbi moshën 30 vjeç blenë më tepër cash.

Të “çmendurit” pas modelit të fundit

Ata janë thjesht të “çmendur” për të pasur në duart e tyre modelin e fundit që del anekënd globit. Megjithëse celulari aktual që zotërojnë është thuajse i ri e në gjendje shumë të mirë funksionimi, ata thjesht duan atë të fundit!

Edhe në Durrës janë një grup personash, kryesisht biznesmenë, të cilët pa dalë ende në tregun shqiptar, e kanë porositur celularin e tyre të fundit kohë më parë, pohon menaxheri i shitjeve.

Rritje e kërkesave për celular të përdorur

Gjatë vitit të fundit, janë rritur edhe kërkesat për të blerë celularë të përdorur. Të gjithë ata që nuk kanë mundësi financiare për të marrë një të ri, zgjedhin të blenë një celular të përdorur, por në gjendje të mirë pune.

Celularët e fundit

“iPhone 8”, “iPhone 8 Plus”, “Samsung Galaxy S8”, “Samsung Galaxy S8 Plus”, “Samsung Galaxy Note 8”, janë modelet e fundit të dala nga dy kompanitë e suksesshme që janë në shitje edhe në tregun tonë. A janë blerë ato? Menjëherë, madje pa ardhur ende në dyqan!

S.L.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kur flasim për modelet e reja të supermakinave, Lamborghini Huracan Performante dhe Porsche 911 GT2 RS janë maja, duke eklipsuar madje

Facebook ka tashmë një aplikacion të Messenger për fëmijët deri në moshën 13 vjeç, pasi prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë nj

Instagram ka lançuar ndryshime thelbësore në profile, të përshkruara si më drastiket që nga viti 2013.

   Çati i grupit në WhatsApp tashmë janë kult, ku të gjithë bëjnë pjesë të paktën në një grup, shpesh me dëshirë, shpesh për hir të punës

Gjigandi Samsung nuk di të ndalet dhe herë pas here sjell risi që e pasurojnë shërbimin, por edhe kënaqin përdoruesit duke i çuar në hapë

   Google ka zbuluar një aplikacion të ri të Android, që është projektuar për të ndihmuar njerëzit të menaxhojnë përdorimin e të dhënave

Modeli më i ri nga Mercedes, që do të prezantohet zyrtarisht në LA Auto Show, është shfaqur përmes një llogarie në internet.

Instagrami është duke testuar një opsion të ri, të cilin përdoruesit e kanë pritur prej kohësh.

Kompania Apple ka rregulluar një problem që e ndalonte funksionimin e celularit e fundit iPhone X në ditë të ftohta.

Kompanitë e reklamave të Facebook, sipas një studimi të bërë nga profesionistë amerikanë dhe britanikë, kanë shigjetuar dhe ndikuar në sj