Kinë: Përplasen Samsung-Apple

21/12/2015 - 17:22

Apple deklaroi se do të lëshojë shërbimin e pagesave nëpërmjet telefonit në Kinë në vitin 2016, duke rivalizuar fort kompanitë kineze Alibaba Group Holding dhe Tencent Holdings.

Apple ka firmosur një marrëveshje bashkëpunimi me bankën kineze “UnionPay”, një konsorcium i kontrolluar nga shteti që ka një monopol mbi të gjitha kartat e pagesave në juan që përdoren në Kinë.

Mirëpo, “UnionPay” ka njoftuar se do të bashkëpunojë edhe me Samsung, por për shërbimin e njëjtë sikurse me Apple, atë për shërbimin e pagesave përmes telefonave smart.

Kina është një treg shumë i rëndësishëm i Apple, ndërsa analistët shohin lëvizjet e Samsung si tentativë për të zënë një pozicion më të mirë në tregun kinez.. 

Disa analistë e shohin marrëveshjen mes Samsung dhe “UnionPay” si një mundësi të kompanisë koreane-jugore për të shitur pajisjet e saj dhe se Samsung Pay nuk do të jetë një kërcënim serioz për platformën e pagesave të Apple.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Gjithçka duket se po i kthehet normalitet, pas periudhës së mbylljes si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.