Kina publikon pamjet 3D bazuar në të dhënat e satelitit të vrojtimit të Tokës

12/12/2019 - 12:35

Kina ka publikuar pamjet e para trepërmasore bazuar në të dhënat nga sateliti i vrojtimit të Tokës "Gaofen-7", i lëshuar së fundmi.

Aeroplanët, automjetet, ndërtesat dhe pemët mund të shihen qartë në pamjet e kapura nga sateliti.

22 imazhet tregojnë Aeroportin Ndërkombëtar të Pekinit, Aeroportin e ri Ndërkombëtar të Pekinit Daxing, si dhe disa rajone në provincat Anhui, Guangdong dhe Shandong të Kinës.

"Gaofen-7" është sateliti i parë kinez për përdorim civil, që mund të kapë pamje me cilësi të lartë me rezolucion më të vogël se një metër, informon CRI

Kryeprojektuesi i satelitit ka thënë se vetëm disa vende kanë arritur këtë nivel të hartografisë dhe vrojtimit satelitor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë ndërtuar një bateri që mund ta mbajë telefonin për pesë ditë pa karikim, ose të karikojë një

Një dobësi në sigurinë e telefonit mund t’i japë mundësinë hakerave që të "shkatërrojnë" smartphone-in tuaj.

Përdoruesit e Google Chrome janë këshilluar që të bëjnë kujdes nëse ju shfaqet një tabelë ku njoftohen se duhet të përditësojnë versionin

Apple ka paralajmëruar emoji të reja këtë vit, ku pjesë do të jetë edhe ajo me maskë duke u përshtatur me situatën e COVID-19 që ka preku

Dy astronautë amerikanë të NASA-s do të bëjnë sërish një udhëtim rreth orbitës së tokës më 1 gusht.