Kinezët e bënë celularin më të zgjuar

08/11/2019 - 13:56

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Mrekullueshëm, sensori i sofistikuar i kamerës është një krijim i Samsung-ut të Koresë së Jugut, i cili ende nuk e ka përdorur atë në produktet e veta, sipas BBC-së.

Aktualisht, Mi CC9 Pro Premium është njoftuar të shitet në tregun kinez për vetëm 400 dollarë. Kompania planifikon të përfshijë të njëjtën kamerë në modelin Mi Note 10 që do të zbulohet sot dhe do të dalë në treg ndërkombëtar.

Xiaomi është prodhuesi i katërt më i madh i telefonave inteligjentë në të gjithë botën, duke zënë 9.1% të tregut sipas firmës kërkimore Canalys. Shitjet po rriten me shpejtësi në Evropë.

Deri më tani, sensorët me rezolucion mbi 100 megapiksel janë përdorur vetëm në kamera dixhitale të shtrenjta. Përpjekja për të kompresuar një rezolucion të tillë të lartë në një celular mbart rrezikun e "zhurmës" dixhitale dhe shtrembërimit dixhital në imazhin përfundimtar, veçanërisht në kushtet me dritë të ulët.

Sensori Isocell Plus i Samsung, i përdorur nga Xiaomi, është në madhësi më të madhe se kamerat konvencionale të telefonave të mençur, ndërsa përdor risitë e tjera teknologjike që lejojnë - nëse ka dritë të mjaftueshme - që imazhi të arrijë në 108 MPa.

Sipas testeve, megjithatë, fotot nuk janë pa deformime dixhitale. Përveç kësaj, fotot e 108 MPa kërkojnë shumë më tepër hapësirë ruajtjeje në pajisje se zakonisht.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë