Kinezët e bënë celularin më të zgjuar

08/11/2019 - 13:56

Smartfoni i parë “inteligjent” në botë me një aparat fotografik 108 megapixel është zbuluar nga kompania kineze Xiaomi.

Mrekullueshëm, sensori i sofistikuar i kamerës është një krijim i Samsung-ut të Koresë së Jugut, i cili ende nuk e ka përdorur atë në produktet e veta, sipas BBC-së.

Aktualisht, Mi CC9 Pro Premium është njoftuar të shitet në tregun kinez për vetëm 400 dollarë. Kompania planifikon të përfshijë të njëjtën kamerë në modelin Mi Note 10 që do të zbulohet sot dhe do të dalë në treg ndërkombëtar.

Xiaomi është prodhuesi i katërt më i madh i telefonave inteligjentë në të gjithë botën, duke zënë 9.1% të tregut sipas firmës kërkimore Canalys. Shitjet po rriten me shpejtësi në Evropë.

Deri më tani, sensorët me rezolucion mbi 100 megapiksel janë përdorur vetëm në kamera dixhitale të shtrenjta. Përpjekja për të kompresuar një rezolucion të tillë të lartë në një celular mbart rrezikun e "zhurmës" dixhitale dhe shtrembërimit dixhital në imazhin përfundimtar, veçanërisht në kushtet me dritë të ulët.

Sensori Isocell Plus i Samsung, i përdorur nga Xiaomi, është në madhësi më të madhe se kamerat konvencionale të telefonave të mençur, ndërsa përdor risitë e tjera teknologjike që lejojnë - nëse ka dritë të mjaftueshme - që imazhi të arrijë në 108 MPa.

Sipas testeve, megjithatë, fotot nuk janë pa deformime dixhitale. Përveç kësaj, fotot e 108 MPa kërkojnë shumë më tepër hapësirë ruajtjeje në pajisje se zakonisht.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e celularëve me sistem operativ Android që të heqin disa aplikacione të cilat jan

 Rjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë edhe ndër hapësirat e vetme ku të rinjtë, por jo vetëm, i përdorin masivisht dhe shpenzojn

Këto ditë kur performancat në telefonat inteligjentë kanë filluar të jenë të njëjta, një nga dallimet kryesore që prodhuesit e smartphone

Persona të stafit të medias sociale Twitter janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Ndonëse 5G nuk është shtrire ende në të gjithë botën, beteja midis superfuqive, siç është rasti i SHBA-së dhe Kinës, vijon të jetë e lart

Në Republikën Popullore të Kinës do të fillojë nga puna rrjeti i ri 5G i gjigantit të telekomit Huawei.

Deri në fund të vitit 2019, investimet e planifikuara në aplikimet e inteligjencës artificiale në një nivel global pritet të tejkalojnë 3

Prej 1 nëntorit, Facebook ka nisur përdorimin e monedhës së saj virtuale, Libra.

Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPads më të vjetër se nëse nuk i bëjnë update pajisjeve të tyre në programin më të fundit iOS

Facebook njoftoi për shpërbërjen e një operacioni keqinformimi me qendër në Rusi drejt shumë vendeve afrikane, midis të cilave Bregu i Fi