Kjo është makina më e vogël elektrike, mund të ndryshojë jetën urbane (Video)

12/08/2015 - 09:43

12 gusht 2015 - Një shpikës japonez ka zhvilluar “makinën më të vogël elektrike në botë”, një bord alumini me rrota që mbart një pasagjer.

Walkcar, mjeti i cilli është aq i vogël sa të futet në çantë, mund të revolucionarizojë lëvizshmërinë urbane. Ai mund të mbajë peshë deri në 120 kilogramë.

Shtëpia prodhuese “Cocoa Motors”, tregon se Walkcar mund të arrijë një shpejtësi prej 10 kilometrash në orë dhe të përshkojë një distancë prej 12 km pas një karikimi prej 3 orësh.

WalkCar do të lançohet në faqen e internetit Kickstarter në tetor të këtij viti me një çmim prej rreth 500 paund, dhe pritet të dalë në shitje në pranverë të 2016-s.

/S.L. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë

Kompania ushtarake izraelite, Rafael Advanced Defense Systems, do të prezantojë në panairin 2020 Official Singapore Airshow (11-16 shkurt

Produktet e Apple në përgjithësi nuk janë të lira, pasi modele më të përballueshme si iPhone XR dhe iPhone 11 nuk janë saktësisht ato që

Bill Gates, personi i dytë më i pasur në botë, ka blerë superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë