Kjo është makina më e vogël elektrike, mund të ndryshojë jetën urbane (Video)

12/08/2015 - 09:43

12 gusht 2015 - Një shpikës japonez ka zhvilluar “makinën më të vogël elektrike në botë”, një bord alumini me rrota që mbart një pasagjer.

Walkcar, mjeti i cilli është aq i vogël sa të futet në çantë, mund të revolucionarizojë lëvizshmërinë urbane. Ai mund të mbajë peshë deri në 120 kilogramë.

Shtëpia prodhuese “Cocoa Motors”, tregon se Walkcar mund të arrijë një shpejtësi prej 10 kilometrash në orë dhe të përshkojë një distancë prej 12 km pas një karikimi prej 3 orësh.

WalkCar do të lançohet në faqen e internetit Kickstarter në tetor të këtij viti me një çmim prej rreth 500 paund, dhe pritet të dalë në shitje në pranverë të 2016-s.

/S.L. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sistemi i ri operativ për iPhone, IOS 14, ka shumë risi të dobishme për përdoruesit.

Nën emërtimin ‘Time Flies”, Apple pritet që sot të prezantojë 4 modelet e reja të iPhone, të cilat janë: iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone

Kushedi sa grupe i kemi në WhatsApp, në të cilat njëherë e një kohë ishim mjaft aktivë por vjen një moment që vëmendja zbehet dhe ndihesh

Rrjeti më i madh social, Facebook ka ndërmarrë një tjetër veprim në përpjekje për të parandaluar keqinformimin dhe informacionet e rreme

Kushton rreth 280 mijë euro dhe po konsiderohet si makina më e thjeshtë luksoze në botë.

Rrjeti më i madh social Facebook, ka paralajmëruar se do të bllokojë shpërndarjen e lajmeve në platformën e saj në Australi.

Kompania teknologjike LG ka shpikur një maskë të avancuar të pastrimit të ajrit që mund të nxjerrë jashtë përdorimit maskat e fytyrës.

Miliarderi Elon Musk ka në plan që të revolucionojë teknologjinë edhe në aspektin shëndetësor.

Apple është kompania e parë amerikane që kap vlerën prej 2 trilionë dollarësh.