Kompania celulare që gjurmon COVID-19 në Norvegji

20/04/2020 - 07:52

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Duke marrë parasysh se kompania ka informacion se ku ndodhet me përafërsi secili telefon, Instituti i Shëndetit Publik po i përdor këto të dhëna për të marrë masa kundër përhapjes së COVID-19.

Kompania thotë se për të ruajtur privatësinë individuale, ata numërojnë vetëm grupe njerëzish me mbi 20 persona, pasi është shumë e vështirë të ri-identifikohen të gjithë individët në grupe më të mëdha se ky.

Koronavirusi në Novegji shpërtheu në fund të muajit shkurt, teksa në mars qeveria mori menjëherë masa për parandalimin e epidemisë. Deri tani 83 persona kanë humbur jetën, numër relativisht i ulët krahasuar me vendet e tjera europiane si Itali apo Franca.

Sipas autoriteteve, ky sukses i shkon kryerjes masive të testeve në kohë. Gjithsej, Novegjia numëron 5863 të prekur me COVID-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania Google ka shtyrë prezantimin e sistemit të ri operativ Android 11 deri në një datë të pacaktuar ende.

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.