Kompanitë kineze blejnë 15% të prodhuesit gjerman “Daimler AG”

24/07/2019 - 08:07

Kompania “Beijing Automotive Group” (BAIC) me seli në Kinë ka blerë 5% të prodhuesit gjerman të automjeteve “Daimler AG”, që është kompania kryesore e “Mercedes-Benz”.

Në njoftimin e përbashkët të BAIC dhe “Daimler AG” është bërë e ditur se kompania kineze ka blerë 5% të prodhuesit gjerman të automjeteve.

Ola Kallenius, kryetari i Bordit menaxhues të “Daimler AG”, tha se janë shumë të kënaqur që BAIC është një investitor afatgjatë në Daimler.

“Ky investim do të përforcojë partneritetin tonë të suksesshëm. Në të njëjtën kohë është edhe shenjë besimi në strategjinë dhe potencialin e ardhshëm të kompanisë sonë. Tregu kinez për ne nuk është vetëm për shitje, në të njëjtën kohë është një bazë shumë e rëndësishme për suksesin tonë në zhvillimin dhe prodhimin e produkteve”, tha Kallenius.

Edhe vitin e kaluar një prodhues tjetër kinez i automjeteve, Geely, bleu 9,7% të aksioneve të “Daimler AG” për nëntë miliardë dollarë, kështu që rreth 15% e “Daimler AG” ka kaluar në duart e kompanive kineze.

“Daimler” dhe grupi BAIC që prej 15 vitesh bashkëpunojnë në Kinë. Kompania gjermane në mars të këtij viti për të thelluar bashkëpunimin për prodhimin e makinave elektrike ka blerë 3,93% të aksioneve të “Beijing Electric Vehicle Co” (BJEV), një degë e “BAIC Group”.//ATSH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania "Facebook" ka paguar kontraktues të jashtëm për të transkriptuar mesazhet me zë të përdoruesve të shërbimeve të tij, njoftoi të

Fotografimi i atomeve, proteinave dhe viruseve me shpejtësi shumë të madhe tani është i mundur.

Rrjeti më i madh për postimin e fotografive, është përfshirë në një skandal.

Apple ka ftuar klientët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të paraqesin kërkesën e tyre për të marrë kartën e saj të kreditit, të zhvillu

Ekziston një rritje eksponenciale në kërcënime ndaj sigurisë së IT për individët dhe kompanitë.

Edhe asistenti i “Apple”, “Siri”, dëgjon bisedat, njofton “The Guardian” sipas informacioneve të marra nga një punonjës i një kompanie që

Mjekët kanë shndërruar sinjalet e trurit për të folur në fjali të shkruara në një projekt hulumtues që synon të transformojë mënyrën se s

Megjithëse disa prodhues të Androidit tashmë kanë filluar të ofrojnë pajisjet e tyre me mbështetje për rrjetin 5G, Apple do ta bëjë këtë

Aplikacioni WhatsApp arrin në miliona telefona me kosto të ulët, për ata që kanë në bord KaiOS, sistemin operativ operativ të Linux, i pr