Koronavirusi godet financat e kompanisë "Apple"

18/02/2020 - 10:19

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të ulëta.

Gjigandi teknologjik thotë se nuk mund të bëjë një parashikim të të ardhurave momentale, pasi prodhimi dhe shitjet janë prekur nga situata e shkaktuar nga koronavirusi. Ndërsa furnizimi me iPhone në të gjithë botën do të kufizohet përkohësisht.

“Apple” është kompania e parë amerikane që deklaron se gjendja e krijuar nga virusi i rrezikshëm kinez do të godasë financat e saj. Para më shumë se një jave, kjo kompani njoftoi se do të mbyllë përkohësisht në Kinë të gjitha dyqanet e saj.

“Apple” kishte parashikuar të ardhura rekord deri në 67 miliardë dollarë për 3-mujorin e parë të këtij viti. Por drejtuesit e kësaj kompanie thonë se pas kësaj situate, nuk kanë shpresë për të përmbushur këtë objektiv. Shitja e ulët e produkteve si rezultat i dyqaneve të mbyllura ose që punojnë me orar të reduktuar, ka ndikuar në të ardhurat e kompanisë.

“Të gjitha dyqanet tona në Kinë dhe shumë nga bizneset partnere janë mbyllur. Ndërsa ato dyqane që kanë qenë të hapura, kanë funksionuar me orare të reduktuara dhe me klientelë shumë të ulët. Do të fillojmë gradualisht të hapim dyqanet tona të shitjes me pakicë”, tha një zyrtar i kompanisë “Apple”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një raport i fundit për iPhone-n e ardhshëm thotë se telefoni do të ketë një kamër të pasme 3D.

Gazeta e Spitalit Infektiv (JHI) këshillon se koronavirusi mund të jetë në smartphonet tanë të cilët gjithashtu duhet të pastrohen pasi i

Google Translate është platforma më e përdorur nga lundruesit e internetit që kërkojnë një përkthim të shpejtë në dhjetëra gjuhë të ndrys

Twitter kërkoi nga punonjësit e tij të punojnë nga shtëpitë, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Është ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare Larry Tesler, personi që shpiku opsionin e “copy-paste” në kompjuter.

YouTube ka festuar 15-vjetorin e krijimit.

Me ndërrimin e dhjetëvjeçarit edhe kompania “Samsung” ka vendosur nga modeli S10 të kalojë tek S20, një telefon që do të ndryshojë fotogr

Gjykata e rrethit Tagansky në Moskë vendosi një gjobë prej katër milion rublash (rreth 58,000 euro) ndaj Facebook dhe Twitter.

Facebook njoftoi sot se ka pezulluar rrjetin e llogarive të përdorura nga inteligjenca ushtarake ruse.

Një version i ri beta i WhatsApp jep indikacione se përdoruesit e Apple së shpejti do të jenë në gjendje të kalojnë në modalitetin e errë