Koronavirusi godet financat e kompanisë "Apple"

18/02/2020 - 10:19

Kompania amerikane “Apple” ka njoftuar se për shkak të gjendjes së emergjencës në Kinë nga koronavirusi, të ardhurat e saj do të jenë të ulëta.

Gjigandi teknologjik thotë se nuk mund të bëjë një parashikim të të ardhurave momentale, pasi prodhimi dhe shitjet janë prekur nga situata e shkaktuar nga koronavirusi. Ndërsa furnizimi me iPhone në të gjithë botën do të kufizohet përkohësisht.

“Apple” është kompania e parë amerikane që deklaron se gjendja e krijuar nga virusi i rrezikshëm kinez do të godasë financat e saj. Para më shumë se një jave, kjo kompani njoftoi se do të mbyllë përkohësisht në Kinë të gjitha dyqanet e saj.

“Apple” kishte parashikuar të ardhura rekord deri në 67 miliardë dollarë për 3-mujorin e parë të këtij viti. Por drejtuesit e kësaj kompanie thonë se pas kësaj situate, nuk kanë shpresë për të përmbushur këtë objektiv. Shitja e ulët e produkteve si rezultat i dyqaneve të mbyllura ose që punojnë me orar të reduktuar, ka ndikuar në të ardhurat e kompanisë.

“Të gjitha dyqanet tona në Kinë dhe shumë nga bizneset partnere janë mbyllur. Ndërsa ato dyqane që kanë qenë të hapura, kanë funksionuar me orare të reduktuara dhe me klientelë shumë të ulët. Do të fillojmë gradualisht të hapim dyqanet tona të shitjes me pakicë”, tha një zyrtar i kompanisë “Apple”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

YouTube ka lëshuar një opsion tjetër që kujton përdoruesit të ndalojnë së shikuari video dhe të shkojnë që të flenë.

Rekord i ri për Zoom, videochat që u bë shumë i njohur pas epidemisë së koronavirusit.

Gjigandi i mediave sociale sjell dizanjin e ri të dekstopit, për të gjithë përdoruesit e tij.

Në 2020 interneti nuk është më luks, është një domosdoshmëri. Një router wi-fi ndodhet pothuajse në çdo shtëpi.

Çdokush mund të lexojë mesazhet në Instagram pa qenë nevoja që dërguesi ta kuptojë… e kjo falë një “truku” të vogël.

Facebook ka fshirë qindra llogari – më shumë se gjysma e tyre me qendër në Rusi, Iran dhe Gjeorgji – pasi ka zbuluar se ato u përkisnin r

Kompania Google është duke zhvilluar kartën e saj të debitit, si ‘fizike’ ashtu edhe ‘virtuale, e cila do të jetë rivalja e Apple Card.

Rreth 80% e të gjithë trafikut të të dhënave të telefonisë celulare në Norvegji kalon në infrastrukturën e kompanisë ‘Telenor’.

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat dhe po punojnë së bashku për të krijuar një teknologji që do të paralajmërojë njerëzit nëse kanë qe

Në kohën e pandemisë, janë përhapur edhe shumë teori mbi shkaqet e mundshme të virusit.