Ligji i ri për teknologjinë, Senati Amerikan i kundërvihet Kinës

09/06/2021 - 14:33

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona dollarë. Ky plan vjen në një kohë kur SHBA po përballet me një rritje të madhe të prodhimit ndërkombëtar në teknologji, veçanërisht nga Kina.

Republikanët dhe Demokratët u bashkuan për të miratuar projektligjin pavarësisht se ishin në ndarë në disa çështje. Projektligji tashmë duhet të miratohet dhe nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe nëse miratohet do të bëhet ligj.

Mbështetësit thonë se paketa është një nga faturat më të mëdha industriale në historinë e SHBA dhe investimi më i madh në kërkimin shkencor që vendi ka parë në dekada.

Projektligji do të lejohej përdorimin e $ 250 miliardë dollarë për kërkimin e teknologjisë, zhvillimin dhe prodhimin e çipave, si dhe për subvencione për prodhuesit e robotëve.

SIpas këtij projektligji do të bllokohen shumë pajisje të prodhuara nga Kina, si një masë për të ndaluar hovin e prodhimit të pajisjeve teknologjike në këtë vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.

Pas dy vjet testimi, Facebook po paraqet një mundësi të re, fshehjen e pëlqimeve.

Të gjithë përdoruesit e WhatsApp duhet të tregojnë kujdes pasi një mashtrim shqetësues është raportuar pasi iu mbyllën llogaritë e tyre.

Amazon është në bisedime për të blerë studion e filmave MGM me një vlerë prej 9 miliardë dollarësh.

Nëse jeni kuriozë për të ditur se çfarë të dhënash ka grumbulluar celulari për ju, është e mundur të shkarkoni një raport.

Telefonat inteligjentë të ardhshëm të Google do të shfaqen me një imazh krejtësisht të ri.

Elon Musk nuk pranon më Bitcoin si formë pagese ndërkohë kriptovaluta bie 17%, duke rënë nga 51 000 në një minimum prej 46 045 euro.

Pavarësisht sa pajisje Android kompania HMD nxjerr, rikthimi i Nokias së saj klasik gjeneron gjithnjë entuziazëm.