LISTA/ 10 makinat më të sigurta të vitit 2019

12/12/2019 - 13:35

Ekspertët për sigurinë e automjeteve kanë listuar 10 makinat më të sigurta për vitin 2019, të cilat kanë kaluar me sukses provën e sigurisë që u ofrojnë udhëtarëve gjatë një përplasje.

Në këtë listë përfshihen marka të njohura të kompanive automobilistike, por surpriza është Mazda. Modeli i saj CX-30 i vitit 2019 ka rezultuar makina me sigurinë më të lartë, duke marrë pikët maksimale në testime.

Dhjetë makinat që kanë rezultuar më të sigurta përmbushin edhe kriteret e teknologjisë së avancuar, siç janë ato për shmangien e përplasjeve, të tilla si frenimi automatik në rrethana të papritura dhe qëndrimi në korsi për të shmangur përplasjen me automjetet e tjera. Këto makina, thonë ekspertët, kanë sisteme ndihmëse të drejtimit, duke e bërë më të lehtë punën e shoferit dhe duke garantuar më shumë siguri.

Lista e makinave më të sigurta për vitin 2019:

  • BMW Serie 3
  • Mazda 3
  • Mazda CX-30
  • Mercedes-Benz B-Class
  • Mercedes-Benz CLA
  • Seat Tarraco
  • Skoda Scala
  • Telsa Model 3
  • Volkswagen Golf
  • Volkswagen T-Cross

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Microsoft, gjiganti i teknologjisë në Shtetet e Bashkuara, ka konfirmuar se është duke vazhduar bisedimet për blerje të operacioneve të a

Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të ndalojë Tik Tok-un.

Konfirmohet zyrtarisht nga Apple se prezantimi i modeleve të reja të iPhone do të shtyhet për një periudhë tjetër më vonë gjatë këtij vit

Gjiganti i telekomunikimeve në Kinë, Huawei, e kapërceu kompaninë jug-koreane të teknologjisë, Samsung, duke u bërë shitësi më i madh i s

Twitter i ndaloi djalit të madh të presidentit amerikan, Donald Trump, të bëjë postime për 12 orë.

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë ndërtuar një bateri që mund ta mbajë telefonin për pesë ditë pa karikim, ose të karikojë një

Një dobësi në sigurinë e telefonit mund t’i japë mundësinë hakerave që të "shkatërrojnë" smartphone-in tuaj.

Përdoruesit e Google Chrome janë këshilluar që të bëjnë kujdes nëse ju shfaqet një tabelë ku njoftohen se duhet të përditësojnë versionin

Apple ka paralajmëruar emoji të reja këtë vit, ku pjesë do të jetë edhe ajo me maskë duke u përshtatur me situatën e COVID-19 që ka preku

Dy astronautë amerikanë të NASA-s do të bëjnë sërish një udhëtim rreth orbitës së tokës më 1 gusht.